Szaddám Huszein mégsem tett vallomást?

2 perc

2005.09.07. 14:37

Szaddám Huszein bukott iraki diktátor egyik ügyvédje cáfolta Dzsalal Talabani iraki államfő korábbi bejelentését, miszerint a volt elnök több gyilkosságot bevallott volna.

Zijád Nadzsdavai jordániai ügyvéd szerint Szaddám Huszein egyáltalán nem tett ilyen vallomást, és hozzátette: a volt elnök iraki ügyvédje, Halíl al-Dulaimi, aki részt vesz a kihallgatásokon, egyszer sem említette, hogy Szaddám vallomást tett volna.

Nadzsdavai tagja annak az új nemzetközi ügyvédcsapatnak, amelyet Rágád Szaddám Huszein, a bukott államfő legidősebb lánya bízott meg apja védelmével. Rágád azt is bejelentette, hogy az október 19-én kezdődő per előtt nemzetközi sajtókampányt indít. Dulaimit pedig a közeli napokban Ammánba várják, hogy csatlakozzon a többi ügyvédhez.

A bukott diktátor
© AP
Dzsalal Talabani elnök még kedden mondta el a bagdadi televízióban, hogy egy vizsgálóbíró tájékoztatta őt: sikerült vallomást kiszednie Szaddámból bűncselekményekről, például kivégzésekről, amelyekre a megdöntött vezető személyesen adott parancsot. Talabani hangsúlyozta: a vallomások a jelenleg vizsgálat alatt álló ügyekre vonatkoznak, de nem közölte, konkrétan melyikre.

Az első tárgyalás napirendjére annak a tömegmészárlásnak az ügyét tűzték, amelyet a diktátor-elnök rezsimje követett el 1982-ban egy síita faluban, a Bagdadtól 80 kilométerre északra lévő Dudzsailban. Miután a településen merényletet kíséreltek meg Szaddám Huszein és kísérete ellen, bosszúból a diktátor pribékjei 143 helybelit gyilkoltak meg. Ha a volt iraki diktátort bűnösnek találják, akár halálbüntetést is kiszabhatnak rá.

A vádlottak padján
Szaddám Huszein mellett a vádlottak között van Barzan Ibrahím akkori hírszerzési főnök, az exdiktátor féltestvére, Taha Jaszin Ramadan volt alelnök és Avad Hamed al-Bandar, a Baasz párt akkori falubeli tisztségviselője is.
Szaddám Huszein lánya, Ragad korábban bejelentette, hogy a bírósági tárgyalása kezdete előtt szándékában áll intenzív sajtókampányt indítani apja védelmében.

Ezen a peren kívül még mintegy tucatnyi bírósági tárgyalás vár a jövőben Szaddám Huszeinre. Kivizsgálják szerepét más atrocitásokban is, így Halabdzsa kurd település több ezer lakosának gázfegyverrel történt elpusztításában 1988-ban és a déli országrész síita lakossága felkelésének elfojtásában 1991-ben.

Irakban a régi rendszer 2003-as megdöntése óta először a múlt héten akasztottak fel halálra ítélt bűnözőket.