Római kori napórára bukkantak a Rajna-vidéken

1 perc

2005.09.22. 11:30

A Krisztus után 2-3. századból származó napóra jó állapotú maradványaira bukkantak régészek a németországi Treis-Karden melletti Martbergen (Rajna-vidék-Pfalz).

A homokkőből készült, 40 centiméter átmérőjű római napóra csészére hasonlít és finom rovátkák jelezték rajta az időt - közölte a koblenzi Tartományos Múzeum és a Műemlékvédelmi Hivatal. Németországban eddig csak kevés ehhez hasonló lelet került felszínre. Kutatók feltételezik, hogy az időmeghatározás fontos részét képezte a Martbergen honos pogány kultusznak.

"A hegy egész sor meg lepetést tartogat" - mutatott rá az ásatásokat vezető Martin Thoma. A mintegy 40 hektár kiterjedésű platónak 1994 óta eddig egy hektárnyi részét kutatták át alaposabban. Az előkerült leletek azt bizonyítják, hogy a hegy a Krisztus előtti első századtól a Krisztus utáni 5-ik századig kultikus hely szerepét töltötte be. Thoma feltételezi, hogy Kardennek a 4-ik században bekövetkezett keresztény hitre térésével szűnt meg a pogány kultusz a Martbergen. A pogány templom egy részét rekonstruálják és 2006 tavaszán megnyitják a közönség számára.

A Mosel melletti Tafelbergen a régészek eddig többek közt tízezer pénzérmét, számos vörösre festett kerámia edénytöredékét, valamint templomok és erődítmények maradványait tárták fel. Ezeket a leleteket a koblenzi Ehrenbreitstein erődítményben állították ki. Thoma szerint elméletileg régészeknek még több nemzedéke is folytathatja a jelentős mennyiségű kincs feltárását. A folyamatban lévő kutatásokat a Német Kutatási Közösség (DFG) finanszírozza.