Jönnek Trump bosszúvámjai, száz éve nem látott kereskedelmi háborút szabadíthatnak a világra
Az utolsó pillanatban sem tiszta, pontosan milyen viszontvámrendszert fog bejelenteni magyar idő szerint szerda este Donald Trump amerikai elnök. Közgazdászok mindenesetre lemodellezték a legrosszabb forgatókönyvet, aszerint a vámok még nagyobbak lehetnek, mint amelyek tovább súlyosbították a nagy gazdasági világválságot és világkereskedelmi féket, GDP-krachot és inflációvágtát hoztak. De ahhoz, hogy ez bekövetkezzen, az egész világnak Trumppá kellene válnia.
Szerdán, magyar idő szerint késő este jelenti be Donald Trump a Fehér Ház rózsakertjében az USA minden kereskedelmi partnerére kivetendő viszonossági vámokat, vagyis minden partnerrel szemben ugyanakkorára emeli az import terheit, mint amekkora sarc adott partnernél az amerikai termékek behozatalára rakódik. Az amerikai elnök április másodikát „a felszabadulás napjának” nevezte ki, mivel a szerdán bejelentendő intézkedésekkel akarja balanszba hozni az Egyesült Államok deficites külkereskedelmét, miután az elmúlt hónapokban rendre arról beszélt, hogy a világ visszaélt Amerika jóindulatával, és átverte, lehúzta az USA-t.
Amióta Trump először megpendítette a viszontvámokat – amelyek az acél- és alumíniumimportra, valamint a Kínára, Kanadára, Mexikóra, illetve az autók behozatalára kirótt terheket követik –, az egész világ azon spekulált, mik lesznek a kiskapuk, és mely országok kapnak enyhítést vagy felmentést. A látványosan Trumphoz törleszkedő magyar kormány képviselői is azt pedzegették, a háttérben már mennek a tárgyalások arról, hogy Magyarország valamiféle kedvezményes elbánásban részesül majd.

Ehhez képest Trump szóvivője hétfőn a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón nyíltan azt mondta, hogy „ezúttal nem lesznek kivételek”. De hogy még nagyobb legyen a zavar, maga az elnök ugyanaznap arról beszélt, hogy ők „kedvesebbek” lesznek, mint azok, akik „kihasználták” őket, és az amerikai számok „alacsonyabbak” lesznek, sőt, „bizonyos esetekben lényegesen alacsonyabbak” is lehetnek, mint a partnerek importvámjai.
Hogy pontosan mi várható, azt azért nehéz megjósolni,. mert az utolsó pillanatban születnek meg a vámokról szóló végleges döntések.