Új hiánytervek: idén 6,1, jövőre 4,7 százalék
Az idén az eredményszemléletű, nyugdíjreformmal korrigált hiány a GDP 6,1 százaléka lesz, míg a jövő évi költségvetésben a tervezett deficit a GDP 4,7 százaléka lesz - mondta Veres János pénzügyminiszter a jövő évi költségvetés tervezetét véglegesítő kormányülést követően.
Nagyot esett a forint |
Jelentősen esett a forint árfolyama az euróval szemben szerdán délután, miután a pénzügyminiszter bejelentette az ez évi és jövő évi államháztartási hiány módosított tervszámait. Az euró árfolyama 249,45 forintra ugrott föl a bejelentés előtti 248,30 forint körüli szintről. Reggel 247,65/75 forinton jegyezték az eurót. Elemzők szerint a forint a következő napokban tovább gyengülhet, és az euró forintárfolyama átlépheti a 250-es határt. További részletek |
A pénzügyminiszter szerint a 2005-ös 3,6 százalékról 6,1 százalékra módosított eredményszemléletű, nyugdíjreformmal korrigált GDP-arányos hiányban 1,3 százalékpont a nyugdíjkorrekció hatása. A pénzforgalmi hiány 2005-ben a GDP 5 százaléka lesz.
Az autópályákhoz kapcsolódó elszámolások 1,9 százalékponttal növelték a hiányt, a fennmaradó rész részben abból adódik, hogy elmaradás van az áfa-bevételekben, és túlteljesülnek kiadási előirányzatok, illetve az EU társfinanszírozásra tervezett tételek és ehhez adódik a közalkalmazottak 13. havi bérének elszámolása ügyében hozott Eurostat-döntés hatása.
A 2006-os eredményszemléletű, nyugdíjreformmal korrigált hiány az eredetileg tervezett 2,9 százalékról 4,7 százalékra módosul, ebben a nyugdíjkorrekció 1,4 százalékpont. A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a korrigált számok alapján jövőre az eredetileg tervezettnél nagyobb mértékben, a GDP 1,4 százalékával csökken az eredményszemléletű hiány.
"Nem készítettünk választási költségvetést jövőre, tartottuk magunkat a korábban bejelentetthez: az adóváltozások miatt kieső bevételeket a kiadások csökkentésével ellensúlyozzuk" - jelentette ki a pénzügyminiszter.
Elmarad az autópálya-kötvények kibocsátása |
Elmarad az Állami Autópálya Kezelő Rt. tervezett 3 milliárd eurós kötvénykibocsátása - mondta a pénzügyminiszter. Veres János a döntést azzal indokolta, hogy az Eurostat eddig ismertetett álláspontja szerint e pénz jelentős részét az államháztartás részeként kellene elszámolni. Így a kibocsátás nagyrészt szükségtelenné vált. Amennyire mégis szükség lesz rá az autópálya-építéshez, azt az összeget a Magyar Államkincstáron keresztül biztosítja majd a kormányzat - tette hozzá Veres. |
A kormány nem tárgyalt a középtávú gazdaságpolitikai stratégiáról, a következő néhány hétben tekinti át azt, hogy milyen pálya a legcélravezetőbb Magyarország számára az euró bevezetésére - mondta Veres. A pénzügyminiszter kijelentette, hogy az idei évi költségvetés módosított számai, illetve a jövő évi tervezett számok alapján teljesíthető az euró bevezetéséhez szükséges hiánycél 2008-ra.
"Nem sürgető a döntés, hiszen a konvergencia program teljesüléséről a magyar kormánynak az év végére kell jelentést készítenie az uniónak" - tette hozzá. "Az eurót nem célnak, hanem eszköznek tekintjük" - szögezte le Veres János. A jövő évi hiányban benne van a lehetőség, hogy 2008-ra teljesüljenek az euró bevezetésének feltételei, hiszen 4,7 százalékos hiányról nem lehetetlen a 3 százalék alatti hiány elérése - jelentette ki a pénzügyminiszter.
Orbán Viktor szavaira reagálva, amelyek szerint 2013-2016 lennének az euróbevezetés lehetséges dátumai, Veres leszögezte: ennél ő sokkal erősebbnek, teljesítőképesebbnek tartja a magyar gazdaságot.
Egy keddi rádióbeszélgetésben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt mondta: a kormány az év végéig eldönti, tartható-e az euró bevezetésének jelenlegi 2010-es céldátuma.
Eközben az ellenzék a költségvetés hiányterveinek közzétételét sürgette. "Szomorú, hogy ma sem hangzott el, mi lesz ebben a költségvetésben. (...) így ma sem kaptunk választ azokra a kérdésekre, amelyek izgatják a közvéleményt a költségvetés kapcsán" - közölte kedden Halász János, a Fidesz parlamenti frakciójának szóvivője.
Halász János szerint "(...) a kormány becsapta és félrevezette a közvéleményt az idei költségvetés valós helyzetéről, amit már az EU is jelzett".