Kiállításon az EU kulturális fővárosi pályázók anyagai

1 perc

2005.09.29. 08:04

Az Európa kulturális fővárosa 2010 címért versenyben lévő hét magyar város pályázatát összegzik azok az óriásplakátok, amelyek Budapesten, a Felvonulási tér Műcsarnok melletti részén.

A hetek

Budapest, Debrecen, Eger, Győr, Miskolc, Pécs és Sopron várja az októberi döntést.
A pályázó városok anyagai a neten:

http://www.budapest2010.hu/
http://www.debrecen2010.hu/
http://www.eger2010.hu/
http://www.gyor2010.hu/
http://www.miskolc2010.hu/
http://www.pecs2010.hu/
http://www.sopron.hu/sopron/main.php

A tavaly októberben meghirdetett minisztériumi pályázaton tizenegy város indult, közülük Budapest, Debrecen, Eger, Győr, Miskolc, Pécs és Sopron jutott tovább. Az Európai Unió bővítése nyomán 2009-től két ország egy-egy városa közösen kapja meg a címet. Az egyik magyar város a német Essen vagy Görlitz városával "párban" lesz Európa kulturális fővárosa 2010-ben.

A magyar kormány október végéig eldönti, melyik lesz az az egy város, amelyet Brüsszelnek továbbít, a magyar javaslatot a kormány decemberben továbbítja Brüsszelbe, majd a címről uniós szinten 2006 végén születik végső döntés.

Bozóki András kulturális miniszter a szabadtéri kiállítás megnyitóján hozta nyilvánosságra azon tanácsadó testület tagjainak névsorát, amelynek ajánlása nyomán előterjesztést tesz majd a kormány számára. A testület tagjai felkeresik a pályázó városokat. A magyar városok pályázatait bemutató szabadtéri kiállítás október 5-ig tekinthető meg a Hősök terénél.

Akik ajánlást tesznek
A tizennégy tagú grémium tagjai: Liz Barrett újságíró (Nagy-Britannia); Enyedi György kutatóprofesszor; Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára; Julius Horváth egyetemi tanár (Szlovákia), Kovács János Mátyás közgazdász; Ladányi János szociológus, egyetemi tanár; Greg Richards, a Turism Research and Marketing UK partnere (Nagy-Britannia), Schneider Márta, a kulturális tárca helyettes államtitkára; Somogyi Zoltán, a Magyar Turisztikai Hivatal elnöke; Pekka Timonen, Helsinki városának kulturális igazgatója (Finnország); Uj Péter újságíró, szerkesztő; Vargha Mihály építész; Ingo Weber európai uniós szakértő (Németország); Wessely Anna szociológus, művészettörténész.