Ombudsmani vizsgálat az MTV esti híradója miatt

4 perc

2005.09.29. 12:24

Ombudsmani vizsgálat indult, mert nem zárható ki, hogy nemek közötti diszkrimináció történt azáltal, hogy a Magyar Televízió (MTV) esti híradójában nem szerepelhetnek női hírolvasók - közölte Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese csütörtökön.

"Hivatalból vizsgálatot indítottam annak tisztázása érdekében, hogy az MTV Híradójának műsorvezetésében történt személyi változások megfelelnek-e a diszkriminációmentes bánásmód alkotmányos követelményének" - áll Takács Albert közleményében.

Az elmúlt napokban több információ látott napvilágot arról, hogy az MTV esti híradójában a női műsorvezetők szerepeltetése megszűnt. A hivatalos indoklás az volt, hogy a nézők számára a középkorú, érett férfiak hitelesek, akik önmagukban is alkalmasak a híradók vezetésére - emlékeztetett a helyettes ombudsman.

Mint írja, nem zárható ki, hogy ezzel a nemek közötti diszkriminációt valósított meg a közszolgálati televízió, ami sérti a hátrányos megkülönböztetés alkotmányos tilalmát.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese felhívja a figyelmet, hogy az alaptörvény rögzíti, hogy tilos bármilyen hátrányos megkülönböztetés az emberek között és az Alkotmány kifejezetten utal arra is, hogy a férfiak és a nők egyenjogúságát minden polgári, politikai, gazdasági, szociális és kulturális jog tekintetében biztosítani kell. Hozzáteszi, az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőségről szóló törvény a férfiak és a nők közötti megkülönböztetés valamennyi - közvetlen és közvetett - formáját tiltja, és érvényes ez a foglalkoztatás területére is.

Takács Albert rámutat arra, hogy az MTV-nek különösen fontos szerepet kell betöltenie az egyenlő bánásmód értékének terjesztésében és a diszkrimináció elleni fellépésben.

"Az egyenlő bánásmód és a diszkrimináció tilalmának követelményét különös gonddal kell érvényesíteniük azoknak a szerveknek és személyeknek, amelyek/akik közszereplőként, illetve a közvélemény formálójaként hatással vannak az emberek értékrendjének alakulására" - áll a tájékoztatóban.

Takács Albert hangsúlyozza, hogy a közszolgálati televíziónak e feladat ellátásának szolgálatába kell állítania műsorait, személyzeti politikáját és minden más tevékenységét, amely a közvéleményre hatással lehet.

Az MTV szóvivője szeptember 16-i "A hír a fontos, nem a hírhozó" című közleményében egyszerű szakmai kérdésnek nevezte, hogy a Magyar Televízió Híradójának esti fél nyolcas kiadását már nem két műsorvezető, hanem alkalmanként egy-egy tapasztalt televíziós újságíró vezeti.

A nőket ért diszkriminációval is foglalkozó Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) vezetője Demeter Judit, az MTI megkeresésére azt válaszolta: eddig egy műsorvezető sem kereste meg őket, de ha valaki panaszt tenne, a hivatal mindenképpen kivizsgálná, hogy mi történt a közszolgálati televíziónál.

Az MTV közleménye (Oldaltörés)

A Magyar Televízió szerint nem történt nemi diszkrimináció azzal, hogy szeptember 12-étől nem minden korábbi műsorvezető szerepel a Híradó fél nyolckor kezdődő adásában. Az MTV ezért áll annak a vizsgálatnak az elébe, amelyet az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese indított.

A hírműsorokat irányító vezetők az őszi műsorstruktúra indulásakor nem arról döntöttek, hogy a Híradó fél nyolcas kiadásában ne szerepeljenek nők. Arról határoztak, hogy szeptember 12-étől több hírösszefoglalót sugároznak, a műsorvezetők beosztását pedig ehhez igazítják. Így már nemcsak reggeli híradókban, továbbá a napközben és késő este jelentkező rövid hírösszefoglalókban, hanem az esti fél nyolcas kiadásban is egyszemélyes lett a műsorvezetés.

A cél ezzel az volt, hogy a jelentős újságírói és szerkesztői tapasztalattal is bíró műsorvezetők az eddiginél is jobban kapcsolódjanak be a műsorkészítés teljes folyamatába, így a stúdió képi világának megformálásba is. Éppen ezért lett a Híradó esti fél nyolcas adásának két fő műsorvezetője a nemcsak újságíró-szerkesztőként, hanem több évtizedes és gyakorlott interjúkészítőként, tudósítóként is számon tartott Pálffy István és Nika György.

Közben a híradókat vezető nők nem kevesebbet, hanem éppen ellenkezőleg, többet szerepelnek a képernyőn, mint az őszi műsorstruktúra bevezetése előtt. Több hírműsorban és nagyobb adásidőben, mint korábban bármikor.

Az őszi adásrend bevezetése előtt, szeptember 5-én, hétfőn például a női műsorvezetők hét adásban 52 és fél percet szerepeltek, addig egy héttel később, az új műsorstruktúrában már kilenc adásban pontosan egy órát. Ezzel szemben a férfi műsorvezetők szeptember 5-én három adásban 39 percig voltak a képernyőn, rá egy hétre azonban már csak két műsorban, ennél másfél perccel kevesebbet.

Ugyanez a tény heti átlagban is. Az őszi műsorrend bevezetése előtti héten a női műsorvezetők 47 adásban 325 percen át szerepeltek, míg a férfi műsorvezetők 17 adásban 213,5 percig. Egy héttel később a női műsorvezetők már tíz adással többen, vagyis 57 adásban 350 percig voltak láthatók a hírműsorokban. Ugyanekkor a férfi moderátorok öt adással kevesebben, azaz 12 adásban 224,5 percig szerepeltek.         

Az MTV-ben több mint, kétszer annyi nő (7) dolgozik hírműsorok moderátoraként, mint férfi (3). A hazai tévécsatornák között az például egyedülálló, hogy reggeli híradóinkban hat éve szinte minden nap egy műsorvezetőnő szerepel. Vele együtt a híradókban összesen öt nő és három férfi műsorvezető látható, esetenkénti helyettesítésükre pedig még két kolléganő ül be a stúdióba.

Az ombudsman általános helyettese vizsgálatát „több híradás és kommentár” alapján rendelte el, mert a sajtóból úgy értesült, hogy „a hivatalos indoklás szerint a középkorú, érett férfiak hitelesek a nézők számára és önmagukban is alkalmasak a híradók vezetésére”. Ezzel szemben az a valós tény, hogy soha senki nem mondott ilyet a több hírműsor bevezetéséről és a műsorvezetők munkabeosztásáról döntő televíziós szakmai vezetők közül.

Az MTV szakmai vezetői megerősítik, hogy a hír a fontos, nem a hírhozó. A nézők érdeke az, hogy a lehető legtöbb hírműsorból gyorsan és pontosan értesüljenek az életüket lényegesen befolyásoló eseményekről.