Heti tőzsdei összefoglaló: nyereséget realizáltak a befektetők
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) hivatalos részvényindexe, a BUX az elmúlt héten 3,26 százalékot csökkent, 22 200 ponton zárt pénteken.
Az index kedden elérte eddigi legmagasabb értékét, 23 672 pontig jutott, a hét közepétől azonban nyereségrealizálások indultak el a piacon. Csütörtökön és pénteken nagy forgalom mellett erőteljesen estek a részvényárak, így a vezető papírok csökkenéssel zárták a hetet.
A részvénypiac heti forgalma 134,36 milliárd forint volt, míg az előző héten 127,73 milliárd forint értékben születtek üzletek. A kis és közepes kapitalizációjú részvények indexe, a BUMIX 2,48 százalékkal 1717 pontra gyengült.
A Richter a hét elején még új árfolyamcsúcsot ért el, 40 470 forinton is kötöttek rá üzletet. Emelkedését egy moszkvai értesülés segítette, miszerint az orosz kormány jövőre várhatóan megduplázza az egészségügyi kiadásokat. A piac a gyógyszergyár oroszországi pozícióinak erősödéseként értékelte a hírt, Bogsch Erik vezérigazgató azonban lehűtötte a piaci várakozásokat azzal, hogy nem osztotta az optimista elemzők véleményét. A Richter árfolyama a hét végére 37 200 forintra esett vissza, ez 0,55 százalékkal alacsonyabb az előző heti záróáránál. A papír forgalma 19,6 milliárd forint volt, és az összforgalom 14,6 százalékát tette ki.
A Mol árfolyama 6,42 százalékkal 21 495 forintra csökkent, az olajrészvényre 50,9 milliárd forint értékben kötöttek üzleteket, ez az összforgalom 37,9 százaléka. Az OTP részvényei 8085 forintot értek pénteken, egy hét alatt 0,98 százalékkal gyengültek. A bankpapírra 44,8 milliárd forint értékben születtek üzletek, ami az összforgalom 33,4 százaléka.
A Magyar Telekom árfolyama ismét ezer forint alá csökkent, a távközlési papír 6,64 százalékos visszaeséssel, 999 forinton zárta a hetet. A papír 10,6 milliárd forintos adásvétele az összforgalom 7,9 százalékát tette ki. A Magyar Telekom igazgatósága csütörtökön javaslatot tett a cég és a T-Mobile Magyarország egyesülésére. A vezetékes és mobil üzletág egyesítése a vállalatcsoport várakozásai szerint kézzelfogható előnyöket hoz az ügyfeleknek, valamint pozitív hatást gyakorol a piacra és a versenyre egyaránt. Az összeolvadást várhatóan novemberben hagyja jóvá a két társaság közgyűlése.
A BorsodChem a héten bejelentette, hogy megvásárolta a lengyel Petrochemia-Blachownia vegyipari cég 100 százalékát. Az évi 75 millió dollár árbevételű lengyel társaság egyebek közt a BorsodChem két fő terméke, a TDI és az MDI alapanyagát gyártja. A BorsodChem 0,21 százalékos gyengüléssel, 2365 forinton zárta a hetet.
Az Egis-papírok ára a Richterrel ellentétben stabil maradt, 19 100 forintos pénteki záróáruk 1,6 százalékkal volt magasabb, mint egy héttel korábban.