Tovább terjedtek a párizsi zavargások

2 perc

2005.11.02. 06:09

Párizs négy külvárosára terjedtek ki szerdára virradóra az előző napokban még csak egy elővárost érintő zavargások, amelynek kisebb csoportokba tömörült résztvevői ezúttal több mint félszáz autót gyújtottak fel.

A múlt héten kezdődött zavargások eddig csak Clicy-sous-Bois nyugalmát dúlták fel, szerdára virradóra azonban három másik Párizs melletti településre is átterjedtek.

A randalírozók Seine-Saint-Denis megyében 62 gépkocsit gyújtottak fel; Aulnay-sous-Bois, Beaudottes és Sevran kisvárosokban összecsapások törtek ki a fiatalok és a rendfenntartó erők között - közölték rendőrségi források, illetve a helyi hatóságok.

A zavargások csütörtök este kezdődtek a 28 ezres lélekszámú, többségében afrikai bevándorlók által lakott Clicy-sous-Bois-ban azután, hogy a rendőrség által betörés miatt üldözött fiatalokat halálos áramütés ért egy trafóházban, ahol menedéket kerestek.

Az áramütés egy 14 és 16 éves fiatal életét oltotta ki, egy társukat pedig súlyos állapotban szállították kórházba. Szombat estére a helybéliek néma tüntetését követően bizonyos mértékben csillapodott a helyzet, de vasárnap ismeretlen tettesek könnygázgránátot dobtak a helyi mecsetbe, és ez ismét elszabadította az indulatokat.

Zavar az utcán, zavar a politikában (Oldaltörés)

A politikai riválisokat is összefogásra ösztönözték a több napja tartó zavargások - írta a Reuters hírügynökség. A kemény fellépése miatt sokat kritizált belügyminiszter Nicolas Sarkozy és Dominique de Villepin miniszterelnök kedd este találkoztak az áramütést szenvedett két fiú családjával. Villepin és Sarkozy félretette vetélkedését, melynek tétje az, hogy a 2007-es elnökválasztás idején ki lesz a jobboldal jelöltje.

A belpolitikai vita azonban nem maradt el. Az esélyegyenlőségi miniszter, Azouz Begag nyíltan kritizálta minisztertársát, Sarkozy-t, mert az „söpredéknek” nevezte a tüntető fiatalokat. A belügyminiszter válasza gyors volt: „Én nevén nevezem a dolgokat. Amikor valaki rendőrökre lövöldözik, az nem egyszerű „fiatal”, hanem bűnöző.” Nemcsak saját pártja, de az ellenzékben lévő szocialisták is kemény bírálatokat fogalmaztak meg a belügyminiszterrel szemben.

A főként afrikaiak lakta keleti külvárosban kitört zavargások kirobbanásában központi szerepe volt a fiatalok elégedetlenségnek. Ők ugyanis naponta szembesülnek a munkakeresés nehézségeivel és a francia társadalom elutasításával.

A Clichy zavargások a legutóbbiak a Párizs külvárosaiban zajló felkelések sorában. Ezek a történések ösztönözték Sarkozy-t arra, hogy politikájának egyik központi témája a bűnözés megfékezése legyen. Idén júniusban egy eltévedt golyó ölt meg egy11 éves, 2002-ben pedig egy 17 éves lányt egy nála egy évvel idősebb fiú felgyújtott.

Sarközy ígéretet tett arra, hogy még több rendőrt vezényelnek az utcákra az erőszak ellen megfogalmazott „zeró tolerancia” elvének érvényesítése érdekében.