"Orbán tévedés áldozata lett"
Orbán Viktor valószínűleg tévedés áldozata lett, amikor azt állította, hogy a háztartási villamos energiáért többet kell fizetni Magyarországon, mint Ausztriában - jelentette ki Batiz András kormányszóvivő.
A Fidesz elnöke hétfőn a parlamentben egy olyan tanulmányból idézett, amely a lakosság és a kisebb kereskedelmi fogyasztók tarifáját együttesen tartalmazza, tehát abból nem derül ki, hogy mennyit fizetnek az áramért a magyar családok - mondta Batiz András a napi szóvivői tájékoztatón.
A tájékoztatón kiosztott háttéranyag szerint az unió statisztikai hivatalának kimutatása szerint a 100 kWh villamos áram ára egy átlagos fogyasztású háztartásban 2005 januárjában Magyarországon 10,64 euró volt (adóval), míg Ausztriában 14,13 euró.
Orbán Viktor hétfőn a parlamentben a luxusprofit elleni csomag megalkotására tett javaslatot, amelynek célja, hogy 10 százalékkal csökkenjen a háztartási villamos energia ára Magyarországon, a luxusprofit terhére.
A Fidesz elnöke szerint az új uniós tagállamok közül Magyarországon a legmagasabb a háztartási villamos energia ára, kétszer annyi, mint a balti államokban, negyven százalékkal több, mint Csehországban, vagy Lengyelországban, de még az osztrákok is tíz százalékkal kevesebbet fizetnek, holott ott egy család háromszor annyit keres, mint Magyarországon.
Batiz András a Fidesz elnökének javaslatával kapcsolatban azt mondta: a konkrét javaslatot még nem nyújtották be, azonban ha a parlament elé kerül, alaposan meg kell vizsgálni, s ha alkalmas rá, érdemben kell egyeztetni róla. Mint mondta, az ellenzék vezetőjének 1998-ban volt már egy hasonló javaslata, azonban kormányra kerülve már arról beszélt, hogy ezt nem lehet kivitelezni.
Azzal a kormány is egyetért, hogy ha egy mód van rá, ne dráguljon az áram, sőt, legyen kisebb az emberek villanyszámlája, ha ezt el lehet érni - közölte. Mint mondta, a kormány tettei ezt igazolják, hiszen jövőre csökken az áfa, így a számla összege is kisebb lesz.
Szólt arról is: Magyarországon jelenleg a lakossági áram tarifáját a gazdasági miniszter rendeletben szabályozza a pénzügyminiszterrel egyetértésben; a tarifára a Magyar Energia Hivatal tesz javaslatot.
A hivatal munkatársai időről időre megvizsgálják, hogy hogyan működnek az energiaszolgáltatók. Ha van rá mód, javaslatot tesznek arra, hogy hogyan alakítsák át az árazás szabályait, "tehát ez a szakmai fék már most benne van a rendszerben" - fűzte hozzá.