Franciaországban kérnek a legtöbben menekültstátust

1 perc

2005.11.24. 10:28

Franciaországban kérnek a világon a legtöbben menekültstátust, miközben a bevándorlók többsége családegyesítés céljából folyamodik francia tartózkodási engedélyért - derült ki a francia integrációs és bevándorlási megfigyelő intézet (OSII) éves jelentéséből, amelyet a Le Figaro párizsi napilap csütörtökön tett közzé.

A francia bevándorlási hivatal (OMI) és a külügyminisztérium adataira épülő tanulmány megállapítja, hogy az országba érkező külföldiek száma stabilizálódott: 2004-ben 134123, 2003-ban pedig 132017 külföldi telepedett le az országban, akikből 2004-ben 102619-en, 2003-ban pedig 100105-en családi okokból kérelmezték a tartózkodási engedélyt.

Ez azt jelenti, hogy leendő házastársuk vagy családtagjaik már régóta Franciaországban élnek, és náluk kívánnak lakni. Az adatokból az is kiderül, hogy az illegálisan az országban tartózkodók 73 százaléka valamikor családja után érkezett francia földre.

A munkavállalás céljából tavaly csak 6740-en jöttek Franciaországba, vagyis a bevándorlók alig 5 százaléka. Csak a mezőgazdaságban dolgozók szezonális munkavállalási engedélyeinek száma mutat növekedő tendenciát.

A világon évek óta Franciaországban kérnek a legtöbben menekültstátust: 2004-ben 65 ezer új kérés érkezett a francia hatóságokhoz. A menekültstátusra vonatkozó kérelmekből évente átlagosan 11 ezer részesül pozitív elbírálásban.

A tavaly kiadott két és fél millió francia vízum 92 százaléka a Schengen-övezetre szóló, legfeljebb három hónapi tartózkodásra jogosító engedély, amelynek egyharmadát afrikai vagy közel-keleti állampolgárok kérelmezték.

Az elmúlt években elsősorban a külföldi diákok száma növekedett jelentősen Franciaországban: a 2003-2004-es tanévben 200723-an voltak, ami 1998 óta 64,3 százalékos emelkedést jelent.

Az 1998-as bevándorlási törvény értelmében ha egy illegálisan az országban tartózkodó külföldi állampolgár bizonyítani tudja, hogy tíz éve Franciaországban él, a prefektúra automatikusan megadja neki a letelepedési engedélyt.

Az ilyen kérelmek aránya egykor családegyesítés indítékával az országba érkezettek körében 2003-2004-ben harminc százalékkal növekedett. Ez az adminisztrációs könnyítés egy valóságos "biztonsági szelep" a Le Figaro szerint, amelyet a belügyminisztérium egyfajta jutalomként ad azoknak, akiknek sikerült éveken át kijátszani a hatóságokat.

A jelenlegi kormány ezért jövő tavasszal a bevándorlás szigorítására vonatkozó törvényjavaslatot kíván a nemzetgyűlés elé terjeszteni a párizsi lap beszámolója szerint.