Nyitni kék

4 perc

2005.06.06. 08:00

Több tízezer magyar internetező próbálta már ki a blogolást, s akik most kapnak kedvet, azok több mint fél tucat olyan oldal közül válogathatnak, ahol különösebb informatikai szaktudás nélkül webnaplót nyithatnak. A Háló utánajárt, melyek a legnépszerűbb magyar nyelvű blogmotorok.

A világhálón jelenleg körülbelül 31,6 millió blog van - állítja tavaszi felmérése alapján az internet kutatására szakosodott Perseus Development Corporation. A növekedés jelenlegi ütemét alapul véve a blogok száma az év végére elérheti az 53,4 milliót. A világ blogjainak döntő többsége néhány tucat nagy blogszájton található. A vezető hármas ezek közül is a BlogSpot, a LiveJournal és a Xanga, az előbbi kettő - kiegészülve az MSN szolgáltatásával - a magyar netezők körében is népszerű.

A honi bloggerek nagy része nem megy ilyen messzire a virtuális térben ahhoz, hogy webnaplót nyisson. Magyarországon jelenleg két nagy és féltucatnyi kisebb blogszolgáltató nyújt megjelenési és szerkesztőfelületet.

A 2002 őszén a Korridor portál részeként indult blog.tv2.hu Magyarország első blogszolgáltatójaként ismert. Bár a blogmotoroknak ez nem szokásuk, a TV2 oldala regisztráláskor rögtön felajánlja, hogy naplónkat valamelyik kategóriába soroljuk. A személyes, média-, női témák mellett feltűnnek olyan, máshonnan nem ismert kategóriák is, mint a Big Brother, A nagy Ő, a Megasztár vagy a Jóban Rosszban. A TV2 a saját sztárjait is a számítógép elé ültette, így fordulhat elő, hogy a blog.tv2.hu jelenleg legolvasottabb webnaplóját Torres Dániel, a Megasztár tehetségkutató második szériájának résztvevője vezeti. Az oldalnak jelenleg 5700-nál is több regisztrált naplója van, melyeket böngészve kiderül, hogy csak kisebb hányaduk frissült az utóbbi hetekben. Havonta összesen 26 ezer bejegyzés születik a portálon, naponta pedig 7500 egyedi látogató 90 ezer oldalletöltést produkál. A blogok bejegyzéseihez lehet kommentárt fűzni, de a tulajdonos ezt a funkciót letilthatja, moderálhatja. Valamennyi blog valamennyi bejegyzése között részletesen kereshetünk. Tárhelykorlátozás nincs, ám a bloggerek egy-egy bejegyzéshez legfeljebb egy, maximum 100 kilobájtos képet csatolhatnak.

A jelenleg legnépszerűbb hazai blogszolgáltató a 2003 májusában indult freeblog.hu. Az első hónapban még csak 127 regisztrált bloggert számláló oldalon egy év elteltével 4500-nál is többen, jelenleg pedig már 16 ezren nyitottak online naplót, bár az oldal üzemeltetője nagyjából 4500-ra teszi a rendszeresen frissített, aktív blogok számát. A látogatószám is ugrásszerűen nőtt, a két évvel ezelőtti 1556 és az egy éve mért 12 982 fő napi látogatóhoz képest idén áprilisban már csaknem 33 ezren nézegettek naponta blogokat a portálon. A legkedveltebb oldal egyébként az enyhén molett kanadai modell, Kirsten fotósorozatait közli, a második helyen a városi legendákkal leszámoló Urban Legends című blogoldal áll (az előbbit havonta 29 ezren, az utóbbit 22 ezren látogatják), a harmadik pedig a régóta nem frissülő, de néhány rajta hagyott sztárfotó miatt még mindig népszerű, Mythos nevű blogger oldala.

A freeblog.hu magyar nyelvű kezelőfelület az egyetlen olyan magyar oldal, amely támogatja az úgynevezett importálást, vagyis amikor a blogger más szolgáltatónál vezetett naplóját adatveszteség nélkül viheti át egy másik rendszerbe. Persze ehhez az is kell, hogy a másik blogmotor is támogassa ezt a szolgáltatást, a blogger.com naplói például áthozhatók a freeblogra. A regisztrált felhasználók a freeblogon legfeljebb 10 megabájt anyagot - például képeket - tölthetnek fel az oldalukra, és ha ezt túllépik, kénytelenek törölni a korábbi bejegyzéseknél szereplő fotókat.

Második oldal (Oldaltörés)

A blogol.hu két és fél éve egyszerű webnaplóként indult, majd ebből nőtte ki magát blogszolgáltatássá. A weblapkészítéssel foglalkozó Csomós Nándor nonprofit alapon tartja fenn az oldalát, ahol jelenleg csaknem kilencszáz regisztrált, közöttük 273 rendszeresen, két héten belül legalább egyszer frissülő webnapló van. A blogol.hu hobbiprojekt, ezért nem igazán készítek látogatottsági statisztikákat - mondja Csomós, hozzátéve, hogy a kezdetekkor inkább tűnt az oldala olyan blogcsaládnak, ahol szinte mindenki ismert mindenkit. Fejlesztésekre az üzemeltetőnek bevallottan csak akkor futja, ha munkája mellett jut erre szabad ideje. A blogol.hu éppen emiatt nem is kérkedik különleges szolgáltatásokkal, bár a képek feltöltésére szolgáló tárhely korlátlan, s a szavazógép, valamint a bejegyzések alatt lévő "kommentlink" is be van építve a blogfelületbe.

Csak a regisztrált látogatók szólhatnak viszont hozzá a Népszabadság Online (NOL) blogjaihoz, emiatt talán kevésbé interaktív az oldal. A portál blogszekciója 2004 júniusban, a lap arculatának és struktúrájának megújulásakor indult, azóta több száz felhasználó próbálkozott naplóírással, bár közülük sokan lemorzsolódtak. A NOL arculatába illeszkedő blogsablon nem a virtuóz grafikusok terepe, a naplók ugyanis nem személyre szabhatók, s képek feltöltését sem engedik. A portál napi oldalletöltéseinek körülbelül 5-10 százalékát adják a webnaplók, és az azokból írt szemlecikkek az online hírújság legnépszerűbb olvasmányai közé tartoznak.

Két évvel ezelőtt indult a sarok.org-on az a blogközösség, amely mára 1500 regisztrált, s néhány száz többé-kevésbé aktív tagot számlál. "A blogfelületet úgy készítettük el, hogy a felhasználók ne csak a bejegyzéseiket tegyék közzé, hanem egymással is kommunikáljanak, illetve kirakhatnak olyan bejegyzéseket, amiket csak a barátaik láthatnak" - meséli az oldalt létrehozó Sztankó Demeter, aki megjegyzi, a közösség számos tagja nemcsak a hálón, hanem személyesen is ismeri egymást. Az oldalt naponta 2000-2500 látogató keresi fel, ők körülbelül 50 ezer oldalletöltést produkálnak. A bloggerek egy térképen meghatározhatják a lakóhelyüket, ebből kiderül: a fővárosban él a legtöbb "sarkos". A nonprofit jelleggel működtetett sarok.org képfeltöltő, illetve szerkeszthető sablonszolgáltatásokat nem nyújt, a közeljövőben azonban ez változni fog.

Akiben komolyan él a vágy, hogy blogjával megmutassa magát a világnak, az tehát magyar nyelvű oldalak között is válogathat, s talán szerencsésebb, ha nagyobb látogatottságú oldalhoz csatlakozik. De hogy a különböző szolgáltatóknál üzemelő blogok se szigetelődjenek el egymástól, szerzőik bejelentkezhetnek a blogring.hu gyűjtőoldalra is. Itt olyan blogok is megtalálhatók, amelyeknek egyébként egy külföldi blogszolgáltató "naplótengerében" kellene észrevétetnie magát.