Demszky: nem drágul a távfűtés a gázvita miatt
Budapesten - csakúgy, mint az országban - mindenütt biztosított a fogyasztók földgázellátása - jelentette ki Demszky Gábor és Kóka János. Gyurcsány Ferenc szerint az újévi gázellátási krízis első szakaszát eredményesen kezelte Magyarország.
A közel 800 ezer földgázfogyasztót és a 240 ezer távfűtéses lakás hőellátását nem veszélyeztette az orosz-ukrán gázvita - mondta a főpolgármester, leszögezve, hogy a kialakult helyzet ellenére sem drágul a fogyasztók, a lakosság számára a gáz és a távfűtés ára. A pluszköltségek az érintett cégeket és az állami költségvetést terhelik - tette hozzá.
Kóka János gazdasági miniszter elmondta, a Visegrádi Négyekkel egyeztetnek, és Brüsszelben is törekszenek közös álláspontot kialakítani, hogy az EU politikailag és anyagilag is támogassa az orosz energiafüggőségünk oldásához szükséges lépéseket.
"Az újévi gázellátási krízis első szakaszát eredményesen kezelte Magyarország, a magyar diplomácia és a Mol Rt. vezetése az elmúlt napokban" - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki hangsúlyozta, az orosz-ukrán gázvita miatt a hazai erőművek egy részénél végrehajtott tüzelőanyag-átállás következtében jelentkező többletköltségek okán nem lesz gáz- és áramár-emelés.
Nem létezik olyan forgatókönyv, a legrosszabbat is beleértve, amelyben Magyarországon ne tudnánk biztosítani a lakosság és a közintézmények gázellátását - hangoztatta a kormányfő, hivatkozva a Mol vezetőitől kapott tájékoztatásra. Az országban rendelkezésre álló kereskedelmi tárolói kapacitások, az ott lévő gáz mennyisége garantálni tudja, hogy még a mostaninál hidegebb napok esetén is egészen biztosan nem kell ilyen korlátozásra felkészülni.
"Még nem dőlhetünk hátra, mert a konfliktust kiváltó orosz-ukrán alapvita még nem lezárt" - mondta Gyurcsány, hozzáfűzve, hogy amíg a vita nem zárul le megnyugtatóan, addig az ország gázellátásának kockázata nagyobb az elmúlt időszakban szokásosnál.
A kormányfő szerint folytatni kell azt a politikai és gazdaságdiplomáciai munkát, amely közvetlenül hozzájárult ahhoz, hogy hétfő estére a gázellátás visszatért a korábbi, "normálishoz nagyon közeli" állapothoz.
Magyarország konkrét írásos javaslatot fog tenni az osztrák EU-elnökségnek, hogy intenzív uniós munka kezdődjön el az elmúlt években már formálódó közös energiapolitika mielőbbi kialakítására - fűzte hozzá Gyurcsány.