Rekordárfolyamon a jüan, miután beindult szabadkereskedelme
Rekordszintre emelkedett a jüan a dollárhoz képest a szerdai sanghaji kereskedésben az után, hogy Kínában szerdától engedélyezték a jüan szabadkereskedelmét, a forgalom felszabadításának egyik nagy lépéseként. A dollárhoz viszonyított jüanárfolyam a júliusi reform óta a legmagasabb szintre szökött, egy dollárért 8,0675 jüant adtak. A kínai fizetőeszköz az újévi ünnepek előtt, december 30-án 8,0702/dolláron zárt.
A kínai jegybank keddi közleménye szerint a nagy kínai kereskedelmi bankok és a külföldi hitelezők az újévi ünnepek végeztével már kereskedhetnek a jüannal a hivatalos bankközi forgalom kívül is. Január 4-i hatállyal a jegybank meghatalmazta a kínai devizatőzsde kereskedési rendszerét, hogy minden nap, közép-európai idő szerint hajnali negyed háromig - helyi idő szerint délelőtt negyed tízig - adja ki a jüannak a dollárhoz, az euróhoz, a japán jenhez és a hongkongi dollárhoz viszonyított árfolyamát.
Az új rendszer lehetővé teszi a piaci szereplőknek, hogy valós idejű árajánlatokat tegyenek az azonnali jüankereskedésben más valutákhoz viszonyítva, először azóta, hogy Kína 1994-ben felállította devizapiacát. Az új paritásos árfolyamot 13 piaci szereplő jegyzéseiből képzik. Az új központi paritás a korábbi súlyozott átlagot váltja fel a jüannak a dollárhoz viszonyított napi zárásában.
A jüan hivatalos napi kereskedési sávja a dollárral, az euróval és más devizákkal szemben a szabad jüankereskedelem bevezetését követően is változatlan marad, közölték a központi bankban.
Kína júliusban megszüntette a rögzített jüan/dollár árfolyamot, az ország legfontosabb kereskedelmi partnereinek valutáiból képzett kosárhoz kapcsolta valutájának árfolyamát. Az új árfolyam 2,1 százalékos felértékelést jelent a dollárhoz képest, a mintegy egy évtizede érvényes 8,28 jüan/dollár helyett az új árfolyam 8,11 jüan/dollár.
A korábbi árfolyampolitikát mind az Egyesült Államok, mind Kína többi kereskedelmi partnere folyamatosan bírálta, mert a jüant rendkívül alulértékeltnek tartották, és hangsúlyozták, hogy ez tisztességtelen előnyhöz juttatja a kínai exportőröket a világpiacon.
Az árfolyam egyelőre messze elmarad az Egyesült Államok által megkívánt 10 százalékos felértékeléstől, de mostantól a jüan árfolyama naponta 0,3 százalékkal elmozdulhat az előző napi záró értékétől, ami elvben meghagyja a fokozatos felértékelődés lehetőségét.
Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a kínai jegybank beavatkozik az árfolyamsáv meghatározásába, ha azt a piaci fejlemények, a gazdasági és a pénzügyi helyzet szükségessé teszi. Az árfolyam mindenesetre sokkal rugalmasabban követheti a piaci feltételeket.