Az E.ON Irántól akar földgázt venni
Németország vezető közüzemi szolgáltatója, a MOL Rt. gáz üzletágát megvásárló E.ON Irántól szeretne földgázt vásárolni, az iráni atomprogram felújítása körül kialakult viták ellenére - írta a Handelsblatt a társaság vezérigazgatóját idézve.
Wulf Bernotat a lapban utalt arra, hogy Irán a világ második legnagyobb földgázkészletével rendelkezik, s ez a gáz meg fogja találni a maga piacait, miután vannak olyan országok, amelyeknek kevesebb politikai fenntartásai vannak Iránnal szemben, mint Európának és az Egyesült Államoknak.
Mindamellett Bernotat szerint egyelőre kétséges, hogy egy ilyen projekt tető alá hozható jelenleg Iránban, de szerinte mindenképpen jelezni kell az együttműködési szándékot. Szerinte a lehetséges megoldás változatlanul a Nabucco vezeték megépítése, amely Iránból szállítana földgázt Európába.
Iráni földgáz beszerzése révén az E.ON a jövőben kevésbé függene az orosz gázszállításoktól - hangsúlyozta Bernotat. Ismert, hogy Nyugat-Európa földgázszükségletének egynegyedét Oroszországból importálja. A nemzetközi Nabucco földgázvezeték megépítésében érdekelt vállalatok: a török Botas, a bolgár Bulgargaz, a magyar Mol, az osztrák OMV Gas és a román Transgaz.
Az Ausztria és Törökország között tervezett 3300 kilométeres gázvezeték Közép-Ázsiából és a Kaszpi-tenger körzetéből szállítana gázt Közép- és Nyugat-Európa irányába az alsó-ausztriai Baumgarten érintésével, építési költsége a jelenlegi elképzelések szerint mintegy 4,6 milliárd euró lenne. A vezeték a tervek szerint 2011-ben kezdene üzemelni.
A Nabucco-programot 2002 őszén indította útjára a szóban forgó öt vállalat. A vezeték 20-30 milliárd köbméternyi gázt szállíthat évente, és a végleges építési költségek is a szállítási kapacitás függvényében alakulnak.