Nagyvállalkozók újraindítanák a Fővárosi Közmunkák Tanácsát

1 perc

2006.02.13. 13:20

A Széles Gábor, Demján Sándor, Erdei Tamás nevével fémjelzett vállalkozói szervezetek, szövetségek is benne vannak Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara kezdeményezésében, amely újra életre hívná a Fővárosi Közmunkák Tanácsát. Ennek elődje 1870-ben alakult és óriási szerepe volt Budapest nagyvárossá fejlesztésében.


Megalakult a Stratégiai Fejlesztő Központ Alapítvány, amely a Fővárosi Közmunkák Tanácsa (FKT) felállítását tűzte ki célul - jelentette be  Petykó Zoltán, a kuratóriumi elnöke, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöke.
   
A 45 millió forint induló összeggel létrehozott alapítvány Budapest és a közép-magyarországi régió integrációját, a főváros erejének egyesítését, közigazgatási és önkormányzati reformot kíván előmozdítani - mondta Petykó Zoltán, az alapításhoz 20 millió forinttal hozzájáruló BKIK elnöke.
   
A BKIK elnöke szerint a politika nem töltötte be városfejlesztő szerepét, a főváros és a kerületek között nincs intézményes kapcsolat, a város közigazgatási és tényleges határai nem esnek egybe, újra kell gondolni a határokat.
   
Az alapítványt 16 civil és szakmai szervezet hozta létre, közöttük a Széles Gábor vezette Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége, a Demján Sándor által irányított Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége, és a Magyar Bankszövetség, amelynek elnöke Erdei Tamás.
   
Az alapítvány előmozdítja a Fővárosi Közmunkák Tanácsa felállításának előkészítését, ennek érdekében törvényelőkészítő bizottságot hoz létre. Az FKT létrehozásához, lévén önkormányzati törvény, kétharmados parlamenti többség szükséges.
    
A  Fővárosi Közmunka Tanácsot 1870-ben hívták életre először, majd 1945-48 között is működött az FKT, amelynek elnöke a kor egyik legkiválóbb építésze, Fischer József volt, aki egyben az Országos Közmunka Tanácsot is vezette.