Az Ütközések nyerte a legjobb film Oscar-díját

4 perc

2006.03.06. 06:11

Az Ütközések (Crash) című, a rasszizmusról és a Los Angeles-i bandaháborúról szóló filmnek ítélték oda némi meglepetésre a legjobb filmért járó Oscar-díjat, míg a legjobb rendezésért az amerikai-tajvani Ang Lee-t jutalmazták a meleg cowboyok tragikus románcáról, több évtizeden át eltitkolt szerelméről szóló Túl a barátságon (Brokeback Mountain) című filmjéért, amelyet pedig előzetesen az idei verseny legnagyobb esélyesének tartottak és nyolc kategóriában jelölték a díjra.

Az idei Oscar-versenyt társadalompolitikai kérdések uralták, mint a homoszexualitás, a rasszizmus vagy a terrorizmus. Az Ütközések a hat jelölésből hármat váltott valóra, a legjobb filmen kívül a legjobb eredeti forgatókönyvért és a legjobb vágásért is elnyerte az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia díját, amelyet vasárnap immár a 78. alkalommal osztottak ki Los Angelesben, a hollywoodi Kodak-színházban.

Ütközések
Szereplőink nem a politikai korrektség szerint cselekszenek. Igaz, azt is láthatjuk, hogy a frusztrációk, az ellenérzések miként hatalmasodnak el még a legjózanabb gondolkodáson is. Kivétel nincs.
Kritika az Ütközésekről a Filmkritika.hu-n
A Túl a barátságon a nyolc jelölésből ugyancsak három Oscart vitt el, a legjobb rendezésen kívül a legjobb filmzenéért és a legjobb adaptációs forgatókönyvért kapta meg a 34 centiméter magas, négy kilogramm súlyú, 24 karátos arannyal bevont, stilizált lovagot ábrázoló szobrocskát.

A legjobb színésznőnek járó díjat Reese Witherspoon vehette át A nyughatatlan (Walk The Line) című, Johnny Cash énekesről szóló filmbiográfiában nyújtott teljesítményéért. Witherspoon a filmben Johnny Cash feleségét, June Carter countryénekest alakította Joaquin Phoenix oldalán.

A legjobb színésznek járó Oscar-díjat a 38 éves Philip Seymour Hoffman kapta a Capote című film címszerepének megformálásáért. A film a homoszexuális Truman Capote Hidegvérrel című regényének a történetéről szól.

„Nem nyerek rendezői Oscart”

Az Ütközések producerei:
Paul Haggis és Cathy Schulman
© AP
Klikk a képre a galériáért!
A legjobb férfi mellékszereplő Oscar-díját George Clooney nyerte a Sziriana (Syriana) című filmben nyújtott teljesítményéért, amelyben egy CIA-ügynököt alakít a közel-keleti kőolajért folyó hatalmi játszmában. Ő volt az első a gálán, aki átvette a szobrocskát. "Szóval nem nyerek rendezői Oscart" - jegyezte meg tréfásan a 44 éves színész, akit - egy és ugyanazon évben egyedülállónak számító módon - a rendezői kategóriában is jelöltek az Akadémiai Díjra az egyesült államokbeli kommunistaüldözés, a McCarthyizmus 1950-es évekbeli időszakáról szóló Jó éjt és sok szerencsét (Good Night, and Good Luck) című filmért, sőt ugyanezen film legjobb eredeti forgatókönyvéért is egy harmadikra. Clooney utalt arra, hogy Hollywood úttörő szerepet játszik a társadalomkritikában, előremutatóan osztott díjakat a polgárjogi mozgalmak témájától az AIDS-ig, és ő büszke, hogy ennek a közösségnek a tagja.

A legjobb női mellékszereplő díját a félig magyar származású Rachel Weisz brit színésznő kapta Az elszánt diplomata (The Constant Gardener) című, John le Carré regénye alapján készült, a nagy gyógyszergyárak mesterkedéséről szóló, Afrikában játszódó krimiben nyújtott alakításáért.

A legjobb külföldi (nem angol nyelvű) film kategóriában a Tsotsi című dél-afrikai filmnek szavazta meg az Oscart az akadémia 5800 tagja. A Johannesburg melletti bádogváros fiatal banditája az emberi élet értékére ébred, amikor gondoskodnia kell az általa elrabolt csecsemőről.

A Filmakadémia Tiszteletbeli Oscar-díjjal (Honorary Award) tüntette ki a "filmeseket és nézőket egyaránt inspiráló" életművéért a 81 éves Robert Altman amerikai filmrendezőt. Altman pályafutása során 86 filmet forgatott, 39 filmet gyártott és 37 forgatókönyvet írt. Rendezőként öt - M.A.S.H., Nashville, A játékos, Rövidre vágva, Gosford Park -, producerként pedig két alkalommal jelölték Oscar-díjra, de egyetlen esetben sem ítélték oda neki. A 3500 fős sztárközönség állva ünnepelte. Altman elmondta, hogy tíz éve új szívet kapott, egy harmincas éveiben járó nő szívét, így még legalább negyven évig elélhet, ezért lehet, hogy az akadémia elsiette az életműdíját.

Pingvinül is megköszönték

Az Egy gésa emlékiratai (Memoirs of a Gheisa) című film vitte el a legjobb jelmez, a legjobb látványtervezés és a legjobb operatőri teljesítmény díját. A King Kong három Oscart kapott a legjobb képhatásért (vizuális effektusok), a legjobb hangkeverésért és a legjobb hangvágásért. Szándékosan csapnivalóan kisminkelt két komikus színész jelentette be a legjobb sminknek járó Oscart, amelyet a Narnia Krónikái - Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény című filmnek ítélték oda.

A legjobb dokumentumfilm kategóriában a világszerte nagy sikert aratott Pingvinek vándorlása (March of the Penguins), François Luc Jacquet francia rendező alkotása nyert akadémiai díjat. A stáb tagjai plüsspingvinekkel a karjukon vették át a díjat, amelyet "pingvinül" is megköszöntek.

A legjobb filmdalért Oscart a Hustle and Flow (Sürgés-forgás) című film kapta az It,s Hard Out Here for a Pimp című betétdalért, amelyet a Three 6 Mafia rap-együttes adott elő.

További díjak: a legjobb animációs játékfilm a Wallace és Gromit és az elvetemült veteménylény(Wallace & Gromit: the Curse of the Were-Rabbit) lett. A legjobb animációs rövidfilmnek a The Moon And The Son: An Imagined Conversationt (A Hold és fia: képzeletbeli beszélgetés) választották.