2026-ban is nagy koppanás jöhet a választási osztogatás után

8 perc

2025.05.07. 11:30

2025.05.07. 12:09

Háborúellenes költségvetés – ekként jellemezte a jövő évi büdzsé tervezetét Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter a nemzeti színű szalaggal átkötött dokumentumot kedd délután adta át Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének. Amikor az ezt követő sajtótájékoztatón arra emlékeztették, hogy bő fél évvel ezelőtt a 2025-öst békeköltségvetésnek nevezték, azt válaszolta: bíztunk Donald Trump győzelmében és abban, hogy gyorsan véget vet a háborúnak. Az előbbi bejött, az utóbbira még várni kell.

A suta metaforáknál azonban fontosabb, hogy a kormány a békeköltségvetés jegyében az idei évre már lendületes, 3,4 százalékos gazdasági növekedést, 3,2 százalékos inflációt tervezett, ám ezt már áprilisban át kell értékelnie. Nagy Márton az első negyedéves, stagnálást mutató adatok alapján most már csak 2,5 százalékos növekedésre számít 2025-ben, az inflációs célt viszont 4,5 százalékra emelte.

Hasonló korrekcióra jövőre is rákényszerülhet, mert a most benyújtott költségvetési törvényjavaslat szintén gyenge talapzaton áll: a tervezett 4,1 százalékos gazdaság növekedés jócskán felül-, a 3,6 százalékos infláció alultervezettnek látszik, a hazai össztermékhez viszonyított 3,7 százalékos deficit-előirányzat pedig erősen feszített.

„Háborúellenes költségvetést” nyújtott be Nagy Márton az Országgyűlésnek

A szokások szerint ünnepélyes körítéssel nyújtotta be az Országgyűlés elnökének a jövő évi költségvetés tervezetét a nemzetgazdasági miniszter. Nagy Márton az uniótól vár nagyobb mozgásteret, azt azonban világossá tette: a törvénybe csak olyan uniós forrást tettek, amelynek beérkezése nem jelent kockázatot.

A közelmúlt válságai azt mutatják, hogy a gazdaság elakadt motorját csak fokozatosan lehet felpörgetni, azonban a kormánynak a választások közelsége miatt erre nincs ideje. Ezért

vagy hazardírozik, vagy a jövő évi választásokra készülve egyszerűen csak áltatja választóit. Ezek kombinációját sem lehet kizárni.

„Arra törekszünk, hogy a lehető leggyorsabb növekedés legyen Magyarországon” – indokolta a miniszter a merész prognózist.

A gyorsításra borítékolhatón minden eszközt bevet a kormányzat, ám a jelek szerint főleg a kereslet élénkítésére koncentrál. „Idén júniustól jövő júniusig rengeteg pénz megy a gazdaságba” – indokolta a miniszter, miért bízik abban, hogy a jövedelmek és a fogyasztás gyors növekedésének előbb-utóbb gazdaságélénkítő hatása lesz.