Orbán-adomák ifjaknak

3 perc

2006.03.09. 18:03

Kis János, Bence György, Szabad György szuverén gondolkodásából sokat tanultam a 80-as években – fejtette ki Orbán Viktor, aki az országépítő találkozások keretében egy pesti kávéházban fiatalokkal beszélgetett. Felidézte huszonéves korában kifejtett politikai aktivitását, ismertette a Fidesz fiatalokat érintő javaslatait, és szólt arról a dilemmáról, hogyan lehetne megszólítani a politika iránt közömbös ifjak korosztályát.

Napi kampányadag
Március 8.: Áder a rengetegben
Március 7.: "Lezsák: az MDF-ről jót vagy semmit, vagy inkább semmi jót"
Március 6.: Zsidózás-e a díszzsidózás?
Március 4.: MDF zu Hause
Március 3.: Csak Bagó lépett rá a gereblyére?
Március 2.: "Egyezményes kézmozdulat"
Március 1.: Új Magyarország, régi trükk
Február 28.: A jövőről? Veled? Ugyanitt?
„Amikor én még a ti korotokban voltam” nosztalgiája lengte be a Liszt Ferenc téri Café Vian kávézóját, ahol Orbán Viktor randevúzott fiatalokkal.  A 43 éves Fidesz-elnök felidézte a 80-as éveket, amikor egy ideig még az járt az ő és a többi egyetemet végzett fiatal fejében, maradjon vagy menjen. Hagyja itt a pártdiktatúrát, annak összes kötöttségeivel, kezdjen új életet külföldön, vagy maradjon, éljen, ahogy lehet, kösse meg a szükséges kompromisszumokat a mozdulatlannak tetsző hatalommal. Azután jött az eszmélés, egyre aktívabban vetette bele magát a politikába, úgy érezte, lehet értelmesen cselekedni. A rendszer meggyengült, a kommunista vezetők összevissza beszéltek. Ekkor lettek példaképei Kis János, Bence György, Szabad György, azok a szuverén gondolkodók, akik neki is utat mutattak.

Hozzájuk szólt
© Túry Gergely
Mindezt annak kapcsán mondta el Orbán, hogy a mai fiatalok úgy érzik, a politika nem oszt, nem szoroz. Nem várnak semmit a politikától, és elvárják, hogy a politika se számítson rájuk. Mint elmondta, 400 ezer új választásra jogosult fiatalember voksáért küzdenek a pártok, de óriási siker lenne, ha a fele elmenne választani. A Fidesz elnöke megérti a mai fiatalokat, a politikusok unalmasan, egy, az ifjak által érthetetlen nyelven beszélnek, nem csoda, hogy a generációk között szinte áthághatatlan szakadék alakult ki. Ugyanakkor ő maga is kissé idegenkedve reagált arra, hogy terjedőben a politikai blog, internetes napló. Megszoktam a 80-as években, hogy a sorok között kell olvasni, a blognál is felmerül bennem, ezt vajon miért tárják a nyilvánosság elé – mondta Orbán.

Mivel tudná a politika felrázni a politikailag szkeptikus fiatalságot? – kérdezték a hallgatóság soraiból.  "Prédikációkkal semmi esetre sem" - válaszolt a Fidesz listavezetője. Meg kell szólítani őket, eléjük tárni azokat a problémákat, amelyekkel ténylegesen szembe kell nézniük. 

Ennek kapcsán több fiatalokat érintő konkrét javaslatot is tett a diákhitelre, a pályakezdők elhelyezkedésének segítésére, a középiskolások pályaválasztására és a külföldön élő magyar tudósok "hazacsábítására” vonatkozóan. 300 ezerről 450 ezer forintra kellene emelni a diákhitel maximum felvehető összegét - mondta, a kamatok tekintetében pedig a jelenlegi 4,23 százalékról vissza kellene térni az előző ciklusban alkalmazott gyakorlathoz, amely szerint a jegybanki alapkamatot legfeljebb fél százalékkal haladhatja meg a diákhitel kamata. (A jegybanki alapkamat hat százalék, a Diákhitel Központ tájékoztatása szerint a diákhitel pedig valójában 10,22 százalék.)

A középiskolások pályaválasztását úgy kellene segítenie a kulturális kormányzatnak, hogy minden évben közzéteszi, milyen esély van később elhelyezkedni a különböző egyetemeken szerzett diplomákkal. Közölte: a Fidesz kormányra kerülése esetén megszabnák, a pályakezdő fiatalokat foglalkoztató cégeknek az első két évben nem kellene társadalombiztosítási járulékot fizetniük. A külföldön dolgozó "tehetséges agyakat" ösztöndíjakkal, kutatóintézetekkel csábítanák vissza Magyarországra.    

Kérdezz-felelek.
© Túry Gergely
A hallgatóságból érkezett kérdésre reagálva elmondta: megdöbbent, amikor nemrégiben 17 éves lánya történelemkönyvében az első világháborút lezáró béke és az őszirózsás forradalom témájában ugyanazokkal a rossz marxista klisékkel, osztályharcos elméletekkel, a nemzetközi politikatörténetnek azzal a szovjet típusú érdekből félreértelmezett változatával találkozott, mint a rendszerváltás előtt. Véleménye szerint ezen a területen komoly teendők vannak, a következő kormány oktatáspolitikájának ebből a szempontból közelebb kell kerülnie a valósághoz.

Az oktatásról szólva hangsúlyozta, hogy Európa egyik legizgalmasabb egyetemi városává lehetne alakítani Budapestet, ha a nyugat-európai diákokat egy jobb színvonalú, de az európainál olcsóbb képzésekkel csábíthatnánk ide. A bolognai rendszer bevezetésével kapcsolatban azt mondta: az bántja a legjobban, hogy ebben az ügyben másolunk, holott  a magyar oktatás hagyományait is figyelembe kellene venni, és csak a hasznosnak gondolt elemeket importálni.

Arra a kérdésre, mit ajánl a magyar fiataloknak, Orbán nagyobb önbizalmat javasolt. A magyar fiatalok talán még jobban képzettek, mint nyugati társaik, de sokan kishitűek, eleve keresik a későbbi kudarc magyarázatát. A nyugati fiatalok kisebb felkészültséggel jóval öntudatosabbak, nem félnek a jövőtől, cselekednek. Sikerorientált fiatalokra van szükség itthon is – hangsúlyozta a Fidesz elnöke.