Demján: "Nem lehet az új kormány tétova tehén!"

3 perc

2006.03.14. 12:23

Tartalmas első napot zárt a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) kétnapos konferenciája, amelyet a következő kormányzati ciklusra vonatkozó gazdaságpolitikai elvárásairól rendezett. Demján Sándor ügyvezető elnök már az első napon radikális változásokat sürgetett, amelyre a kormányzó MSZP 3+2 pontos járulékcsökkentést ígért, s az MDF elnöke lesújtó véleményét hangoztatta.

„Hallatjuk a hangunkat” – állt egy óriás molinón, a beszédeket mondók pulpitusa mögötti falon. Valóban, a mintegy 70 ezer magyar vállalkozást képviselő meghívottak a konferencián terjesztették először nyilvános vitára a következő kormányzati ciklusra vonatkozó 10 pontos gazdaságpolitikai elvárásukat.

A javaslatcsomag lényege, hogy a megfogalmazott és kívánatosnak tartott reformjavaslatokra és vállalkozásbarát szemléletre reagáltassák a majdani új hatalom képviselőit. Pontokat adnak a pártok javaslataira és az új kormány mostani ígéreteit – a nyilvánosságot használva - majd ez alapján tudják számon kérni. 
 
A VOSZ ügyvezető elnöke az első napon radikális változásokat sürgetett, a kormányzó MSZP – ha mérsékeltebb változásokat is ígérve, de - nyitottnak bizonyult a felmerülő problémákra, akárcsak a kisebbik ellenzéki párt, az MDF elnöke.

Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke a fórumon megismételte néhány héttel ezelőtti vízióit, miszerint a radikális és gyors okatási-, közigazgatási- és egészségügyi reformok nélkül összeomolhat a magyar gazdaság. Mint mondta: az új kormány „nem lehet tétova tehén”, gyorsan kell változásokat hozni. „Ars poeticájuk”, hogy a vállalkozók mostani rendezvényükkel – az érdekvédelmi szervezetekkel összhangban – befolyásolják a „két akolba terelt nyájat” ( a nagy pártok választóit).

Hiller István, az MSZP elnöke hosszasan elemezve a 10 javaslati pont alkérdéseit is reagált a VOSZ felvetéseire. Mint mondta: mindennél fontosabbnak tartja Magyarország szellemi potenciáljának fejlesztését. Ennek szellemében oktatási és szakképzésbeli korszerűsítést ígért. Pártja programjáról szólva azt mondta, hogy eddig még nem tapasztalt példátlan alapossággal területekre lebontva szól a fejlesztési tervekről.

A pártelnök a közterhekről szólva megjegyezte: két lépcsőben 3+2 százalékos járulékcsökkentést terveznek 2009-ig. Többnyire vállalhatónak nevezte a VOSZ következetes gazdaságpolitikára, piacpolitikára, költségvetési és gazdasági konzisztenciára vonatkozó javaslatait. „Olcsóbb, szolgáltatóbb, erősebb és kisebb” államot javasolt Hiller István, aki az EU-forrásokkal és a pályázati szerepvállalásokkal kapcsolatban mértéktartásra szólított fel. Szerinte nemcsak a magyar állam, de az EU „bürokratikus borzalma” is nehezíti azt a folyamatot, hogy a magyar vállalkozók megfelelő támogatáshoz jussanak.
  

Az egzakt és a lesújtóan őszinte (Oldaltörés)

A kormány szocialista pénzügyminisztere előadásában impozáns és néha zavarbaejtő ábrákkal érzékeltette, hogy szerinte mennyire jó állapotban van a hazai gazdaság. Veres János „egzakt” válaszokat ígért a hallgatóságnak, akiknek kifejtette: az ipari termelést „masszív, vaskos növekedés jellemzi”. Sokak félelmére - miszerint melyek lesznek az esetleges új kormányzásuk első megszorító intézkedései – nem adott választ.

Veres „felelős politikusként” két dologra tett kötelezettségvállalási ígéretet: az ötéves adórendszerre és a nyugdíjrendszerre.  A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a bérterhek csökkentése a már elfogadott ötéves adóreform keretében valósulhat meg, csak olyan mértékben, hogy az ne veszélyeztesse a gazdaság növekedését és a költségvetési bevételeket. Úgy vélte: az ötéves adóprogram biztosítja, hogy nem vállalkozói teherbővüléssel lesz több nettó jövedelme az embereknek.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke arról beszélt a fórumon, hogy a magyar gazdaság továbbfejlődésének legfőbb akadálya a politikai közélet tehetetlensége, az összefogás hiánya, amelyért a maroknyi politikai vezető tehető felelőssé. A reformokhoz szükséges kétharmados törvények módosításával összefüggésben arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt 16 évben az ellenzék nem volt képes együtt szavazni a kormánypártokkal még az ország felemelkedésének érdekében sem. Ezért vélte úgy, hogy bárki kerül kormányra, egy nagykoalíció jelentheti a megoldást az együttműködéshez.

Dávid Ibolya lesújtóan őszinte véleményét tükrözi a VOSZ elvárási listájának egyik pontja, amely a legtöbbet éri: az átlagos 10-20 ígéret-pontszámok mellett 100(!) pont jár annak, aki vállalja, hogy esetleges ellenzéki szerepkörben is támogatja az ország gazdasági előremenetelét szolgáló kétharmados törvényjavaslatokat. 

A hétfői rendezvényen egyik kormánypárti politikus sem beszélt egyértelműen arról, hogy milyen magatartást tanúsítana a VOSZ javaslataival kapcsolatban ellenzéki pozícióból. Veres János - klasszikus politikus módján - egy példát hozva tért ki az egyértelmű válaszadás elől. Az önkormányzati törvény kétharmados módosító indítványát ő például megszavazná, nem úgy, ahogy azt az ellenzék tette a közelmúltban a Parlamentben. Hiller István arra a felvetésre, miszerint ellenzékből támogatna-e fontos intézkedéseket, annyit mondott: ”Igen. Kormányzati pozícióban méginkább”.
 
Sikeres napnak minősítette - a csaknem 40 meghívott VOSZ – tagszervezet jelenlétében zajló tanácskozást a VOSZ új főtitkára. Dávid Ferenc a hvg.hu – nak nyilatkozva elmondta: a néhány héttel ezelőtt megfogalmazott 10 pontos „versenyképességi csomagra” mindkét párt  partnerséget kínált.

Wallenstein Róbert

A VOSZ gazdaságpolitikai elvárásai a csatolt dokumentumban olvashatóak.