Orbán nem ment el Demjánhoz

3 perc

2006.03.14. 16:48

Kedden véget ért a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szervezete (VOSZ) rendezvénysorozata. Egyetlen szépséghibája csupán az volt, hogy az eredeti elképzeléssel ellentétben nem jelent meg Orbán Viktor. Helyette a volt gazdasági miniszter, Matolcsy György igyekezett túllicitálni Kuncze Gábor ígéreteit.

„Kényeztettek minket a pártok” – mondta a kétnapos programról elmondott összefoglalójában Szirmai Péter, a VOSZ társelnöke, aki megjegyezte: túl a négy meghívott parlamenti párt programjavaslatától „félelem munkál bennük”.

Kuncze Gábor, a szabaddemokraták elnöke arról beszélt, hogy a jelenlegi 4 százalékos gazdasági növekedésnél legalább 1-1,5 százalékponttal gyorsabbat lehet elérni átláthatóbb, kisebb igazgatással, a versenyelvű egészségügy kialakításával, a közigazgatás teljes átalakításával és megfelelő adóreformmal.
 
Szerinte az államháztartási egyensúly helyreállítása úgy valósulhat meg, hogy egyrészt rászorultsági alapon működő szociális rendszert alakítanak ki, összehangolják a költségvetési és a jegybanki politikát, valamint átalakítják a nagy elosztórendszereket.  Utóbbi intézkedésekkel 2008-ig végeznének – ígérte az SZDSZ elnöke.

Magyarországon rendbe kell tenni az államháztartás egyensúlyát, de nem az euro 2010-es bevezetése miatt, hanem a gazdaság fenntartható növekedése érdekében – közölte, hozzátéve: nincs szükség nagykoalícióra. Mint mondta, nem baj, ha "a pártok különféleképpen látják a világot", arra azonban szükség lenne, hogy a parlamenti ciklusokon átnyúló folyamatokban konszenzus jöjjön létre a pártok között.

A liberális politikus délelőtti felszólalását Orbán Viktor követte volna a délutáni szekcióban. A Fidesz első embere azonban más kötelezettségének eleget téve nem tudott részt venni a VOSZ fórumán. Az ellenzéki pártot két szakpolitikus helyettesítette: Matolcsy György, az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere és Cséfalvay Zoltán, a Fidesz gazdasági konzultációjának szóvivője.

Érzelmi csapdában a politikusok? (Oldaltörés)

Matolcsy új gazdasági nemzetstratégiát vázolt, ami gyógyír lehet a „több sebből vérző” jelenlegi hazai gazdaságra. Szerinte Magyarország ma az EU „egyik legsebezhetőbb országa”. Éppen ezért azonnali „teljeskörű” politikai fordulatra van szükség. A már korábban ismertetett radikális tb-járulékcsökkentési (29-ről 19 százalékra) és  adócsökkentési javaslatukról elmondta: idén júliustól életbeléptetendő intézkedéseikkel 200 ezer új adózó munkahelyet teremtenének meg. Szerinte ez lehet megoldás a „gyenge lábakon álló” közteherviselésre, valamint mindez helyre teheti a költségvetést is. A VOSZ 10 pontját nagyjából egészében vállalható és szükséges intézkedésnek nevezet, mint mondta: az része a Fidesz 2004-ben elkezdett gazdasági konzultáción alapuló szakanyagának. 

Új stratégiájukat a 2006 és 2020 közötti ciklusra vetítve képzelik el négy alapvető elv alapján: gazdasági egység megteremtését a Kárpát-medencében, utolérni 2020-ra az EU gazdasági átlagát, egészségügyi- és népesedéspolitikai reformok, valamint az általános biztonságérzet megvalósítását. Matolcsy kifejtette: vissza kell szerezni a hitelességet, a versenyképességet, a gazdasági növekedési elsőségünket, amely szerinte az Orbán–kormány volt a régióban. Tíz alappillérben ismertette legfontosabb változtatási elképzelésüket: ebből kiemelte az új Széchenyi-tervet, amelyben a kis- és középvállalatok számára ezermilliárd forintot különítenének el vissza nem térítendő támogatásként, és további 500 milliárd forintot szánnak egy foglalkoztatási alap megvalósítására. Az uniós támogatások harmadát a Fidesz az új Széchenyi-tervbe csoportosítaná, és felét a második Nemzeti Fejlesztési Tervbe, döntően infrastrukturális beruházásokra - mondta Matolcsy.

Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke záróbeszédében hangsúlyozta: a vállalkozók azt szeretnék, ha a hosszú távú elképzelésekben a pártok a közmegegyezésre törekednének. Arra biztatta a politikusokat, hogy ami "jó a másik programjában azt vegye át". Hozzátette: a magyar gazdaság alapvetően rendben van, csak a politikusok „ólomcsizmát adtak rá, miközben hosszútávfutáson indították".

A rendezvény végén Demján Sándor a hvg.hu-nak elmondta: egyelőre nem foglalna állást arról, melyik párt programjavaslata tűnt számára meggyőzőbbnek, noha „kitűnő színvonalú volt mindegyik”. Hozzátette: sajnálja a politikusokat, mert „saját táboruk érzelmi csapdájában vannak”. Örömmel említette, hogy a VOSZ javaslatait többségében mindenki elfogadta, de némi kétséggel kezeli, hogy a pártoknak vajon lesz-e kellő bátorságuk a szükséges reformokhoz.

 A VOSZ szakemberei a 10 pontos elvárásukkal valamennyi pártot egyenként felkeresnek, és a személyes konzultációk után pontozzák a pártokat.

Wallenstein Róbert

A VOSZ gazdaságpolitikai elvárásai a csatolt dokumentumban olvashatók!