Friderikusz: "egy korszerű televíziónak középre kell tartania"

5 perc

2006.03.17. 09:19

Kissé döcögősen, de hétfőn mégis elindul Friderikusz Sándor új közéleti műsora az ATV-n. Az egykor showműsorokat készítő újságírót arról kérdeztük: milyennek tervezi a magazint, mi garantálja annak kiegyensúlyozottságát, s kifizette-e már az RTL Klubnak megítélt 214 millió forintot.

Hvg.hu: Amikor tavaly októberben elküldték a Magyar Televíziótól, gondolt rá, hogy az ATV-nél fog kikötni?

Friderikusz Sándor: Nem gondoltam. Hosszú pihenőre rendezkedtem be, amikor megkeresett Szabó-Stein Imre, az akkori programigazgató, hogy vállalnék-e feladatot az ATV-nél. Emlékeztetni kényszerültem őt arra, hogy korábbi munkakapcsolatunk nem volt éppen felhőtlen. De kevéssel utána jött Németh Sándor is, az ATV-ben többségi tulajdonrésszel bíró Hit Gyülekezetének vezetője, s visszautasíthatatlan ajánlatot tett.

Hvg.hu: Szabó-Stein Imrét az Ön ATV-s debütálásának bejelentésével szinte egy időben menesztette a tévécsatorna. Ezt kikötötte?

FS: Szó sincs róla. Mindössze azt kötöttem ki szerződéskötéskor, hogy alá-fölérendeltségi viszony ne legyen közöttünk, s ezt éppen a későbbi konfliktusok elkerülése végett láttam jónak. Nem hiszem, hogy pusztán emiatt küldték volna el, sőt, pontosan tudom, amit egyébként ő is tud, hogy nem voltak maradéktalanul elégedettek a munkájával, ezért tették lapátra. Ha az ATV-re kapcsolunk, ami még részben Szabó-Stein Imre keze nyomát viseli, a jelenlegi műsorstruktúráját nehezen nevezhetnénk korszerűnek. Az is tény ugyanakkor, hogy Szabó-Stein helyére azt a Vadas Mihályt nevezték ki programigazgatónak, akit én - mellesleg – sokkal alkalmasabbnak is látok erre a pozícióra.

Hvg.hu: Miből gondolja, hogy a tulajdonosi kör nem fog beleszólni a munkájába?

FS: Például abból, hogy ezt a szerződésünkben is kikötöttük. Ugyan az ATV baloldali tévéként van elkönyvelve, de magamra nézve legalábbis nagyon fontosnak tartom, hogy a másik oldal is érdemben és egyenlő arányban szót kapjon a műsoraimban. Egyébként érdekes adatot tudtam meg: állítólag az ATV nézőinek csak kevesebb, mint a fele megrögzött baloldali, bigott MSZP-s, többségük inkább a bizonytalanokból kerül ki. Ez a tévécsatorna tehát a jobboldal számára is fontos médium lehet.

Lesz politika, de játékosabban (Oldaltörés)

Hvg.hu: Jelenleg hány ember fér hozzá az ATV-hez, s készülő műsorával mennyit szeretne közülük megfogni?

FS: Kétmilliónál több háztartásban fogható az ATV, de esténként általában 80-100 ezer embernél több nemigen nézi. Vannak itt persze jó beszélgetések, de – ahogy elnézem - mintha nem is egy tévéről lenne szó, hanem inkább amolyan szemmel követhető rádióműsorról: megáll két-három ember egy pultnál, és hosszasan, gyakran minden kísérőkép nélkül cseveg. A csatorna legnézettebb műsorával, a Sajtóklubbal például az a baj, hogy résztvevői kitűnően egyetértenek egymással, hiszen nincs opponens közöttük. Kár, hogy itt is elkövetik azt a hibát, amit időnként a Hír TV is. Egy korszerű televíziónak igenis középre kell tartani, függetlenül attól, hogy az alkotóknak milyen a politikai hovatartozása. Bár kalkulálni még nem volt időm, fél év alatt - szerintem - 400-600 ezerre fel lehetne tornászni az új műsorom nézettségét. Aztán pedig nincs megállás, csak a csillagos ég.

Hvg.hu: Nem tart attól, hogy a választás közeledtével a középre tartás nem lesz nyerő? A tévénézők jelentős része elkötelezett ebbe vagy abba az irányba, ők feltehetően azokat a programokat követik majd, amelyekben az hangzik el, amit úgyis hallani szeretnének.

FS: Ettől nem tartok. Hivatkozhatom A szólás szabadságá-ra, amelyet – levelezésünk és a visszajelzések szerint – mindkét oldalról sokan néztek. Igyekeztem persze mindkét politikai oldal képviselőit is megszólaltatni benne: sikerült például a volt és a jelenlegi miniszterelnököt egy adásba meghívni, holott korábban nem mutatkoztak közös műsorban. Szerintem csakis a kiegyensúlyozott műsor működőképes nálunk is, ahogy a világ legtöbb felnőtt tévéjében.

Hvg.hu: Milyen mintákat követ, s hogyan épül fel a beharangozott közéleti-politikai magazin műsor? Hasonlítani fog-e az angolszász országokban rendszeresen jelentkező esti programokra, ahol egy-egy órában meghatározó személyiségek – ilyen volt Ted Koppel, Peter Jennings – ismertetik, kommentálják, beszélik meg meghívott szakértőkkel a legfontosabb friss eseményeket és azok hátterét?

FS: Természetesen előzetesen testközelből tanulmányoztam az amerikai és brit tévék hasonló műsorait, sokat tanultam is a BBC Newsnight vagy például az ABC Nightline című műsoraiból. Mi hetente hatszor jelentkezünk egy-egy órában este kilenctől-tízig, szombat lesz egyedül a szünnap. A szerkesztőség tagjait többnyire hirdetés útján toboroztuk, több mint ezer emberből választottuk ki a 18-20 riportert, a 10 „adatbányászt”, researchert. A technikai stábbal együtt összesen 70-72 emberről van szó. A vezető- szerkesztők április közepétől a BBC feloszlatott magyar nyelvű adásaiból érkeznek. A napi témákat 2-4 perces filmekkel vezetjük fel, amelyek igyekeznek összefoglalni az adott témát. Ezután kapcsolunk a stúdióba, ahol 2-3 vendéggel – hasonlóan A szólás szabadságá-hoz – megbeszéljük a téma különböző aspektusait. Gyakoriak lesznek a külső helyszínekről való élő kapcsolások is. Ragaszkodom jó bevált kliséimhez, azaz nem a nézőkön akarjuk kikísérletezni a műsort, hanem előbb e héten szimulációs napokat tartottunk, különös tekintettel a mindig rakoncátlankodó technikára. Március 20-án, hétfőn este 9-kor pedig már – reményeim szerint – a nézők is láthatják a programot.

Hvg.hu: Mekkora hangsúlyt kap a politika?

FS: A választások előtt elkerülhetetlen, hogy foglalkozzunk vele, de megpróbálunk picit játékosabban hozzáállni, például, hogy előbb-utóbb legyenek fiatal nézőink is.

Bekrepált a rendszer a próbanapon (Oldaltörés)

Hvg.hu: Az eddigi pályája ismeretében nem tudunk ellenállni a csábításnak, és megkérdezzük: hosszú távra tervez az ATV-nél?

FS: December 31-ig szól a szerződésünk, ez idő alatt kiderül, hogy beválik-e ez az alapvetően közszolgálati televízióra tervezett műsorforma. Eddigi tapasztalataim még akkor is bíztatóak, ha februárban nem éppen elégséges technika állt rendelkezésünkre, ezért nem voltunk képesek elindulni, de ATV-s partnereim szinte minden kívánságunkat igyekeznek  teljesíteni. Más kérdés, hogy - televízióról lévén szó - a technika kiszolgáltatottá teszi az embert. Mindjárt az első néhány próbanapon például bekrepált. Ez bizony nem tett boldoggá.

Hvg.hu: Ez előfordulhat már élesben is, tehát március 20-adikától?

FS: Nincs kizárva. Az ATV egyébként nagyon korszerű technikai lehetőségeit először rajtam, illetve ezen a műsoron kísérletezi ki, tehát egyúttal amolyan „berepülő pilóta” is vagyok.

Hvg.hu: Az RTL Klubtól és az MTV-től is rossz szájízzel ment el. Apropó, az előbbi számára megítélt 214 millió forintot már kifizette?

FS: November 4-én hirdették ki az ítéletet, ehhez képest az írásos változatot három hónappal később, csak február közepén kaptuk meg. De ahogyan korábban már jeleztem: jogkövető magatartást fogok tanúsítani.

Hvg.hu: Civil mozgalmat akart beindítani a televíziót felügyelő kuratóriumi-, és irányító rendszer átalakítására. Ezzel meddig jutott?

FS: A jelenlegi rendszer megbukott, évek óta működésképtelen, ezért radikális változásra van szükség. Szakértő barátaimmal úgy gondoltuk, szükség lenne a politikai pártok delegáltjai helyett egy, a tudományos-kulturális élet reprezentánsaiból, valamint a rádiózás-televíziózás nagyjaiból álló, de csak egyetlen kuratóriumra, amely legitimitását az államelnöktől kapná. Ezt törvénytervezet formájában kellene benyújtani az összes főhatóságnak, amelyeknek mind véleményezési joga van, s csak azt követően kerülhetne a javaslat a parlament elé. Más lenne a helyzet, ha mind a négy parlamenti frakció együtt nyújtaná be a javaslatot, de ezzel sem lenne rendezve azoknak a pártdelegáltaknak a státusza, akik mandátumuk lejártáig - a törvény erejénél fogva – a kuratóriumban ülhetnek. Összességében tehát csak a teljes médiatörvény-módosítással lehetne meghaladni a jelenlegi állapotot, erre pedig pillanatnyilag vajmi kevés a remény. Azért mi küzdünk, feladni nem fogjuk.