Gyurcsány-Orbán vetélkedő - de hogyan?

3 perc

2006.03.19. 07:40

Nem túl sanszos, hogy a Méltányosság Politikaelemző Kört kérik fel házigazdának az április 5.-ére tervezett Gyurcsány-Orbán vitához. Pedig annak létrejöttéhez nagyban hozzájárultak. A Kör társelnökét, Csizmadia Ervin politológust kérdeztük.

Csizmadia Ervin
hvg.hu: A Kört nem egészen négy éve Ön és Lányi András alapította. Lányit Zsolt Péter szociológus váltotta fel a társelnöki poszton. Mi a Kör küldetése, és miért kellene Önöknek megrendezni a vitát?

Csizmadia Ervin: A 2002-ben alakult Méltányosság Politikaelemző Kör (MPK), mint a neve is mutatja, a méltányos gondolkodás, a vitapartnerek egymás iránti toleranciájának meghonosítását szorgalmazza Magyarországon. A Gyurcsány-Orbán vitát is ennek a gondolatnak a jegyében kezdeményeztük még tavaly novemberben. A Kör tavaly novemberben javasolta, hogy a két posszibilis miniszterelnök-jelölt tartson nyilvános vitát. Gyurcsány kedvezően fogadta javaslatunkat és ezt a nyilvánosság előtt is egyértelművé tette. A Fidesz egyik ismert politikusa magánlevelében arról tájékoztatott, hogy a novemberi időpont korai, de a választási kampány végén szó lehet a találkozóról, készek elfogadni az ajánlatunkat. Néhány hónapra jegeltük tehát a tervet és február elején ismét előálltunk vele. A Fidesz ezután állt elő a maga tervezetével. A két tábor végül megegyezett, hogy április 5.-én tartják meg a Gyurcsány-Orbán vitát. Vagyis, kezdeményezésünk mindenképen felgyorsította az eseményeket.

hvg.hu: Mi az, amiben az Önök koncepciója eltér az eddigi vitákon alkalmazott gyakorlattól?

Cs.E.: Mi abból indulunk ki, hogy Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor mondanivalóját mindenki ismeri. Rengeteg fórumot tartanak, és rengeteg beszédet mondanak. Vágyaikat, receptjeiket naponta ismétlik. Egy kampányvégi vitában nem lenne értelme, ha mindezt megismételnék. Ezért három- négy szakértő kérdezné őket jövőbeli terveikről és azok megvalósíthatóságáról. A kérdezők - kellő felkészültséggel - nem hagynának szó nélkül egyetlen vitathatónak látszó állítást sem. Ez lenne az, amit mi újdonságként hozzátennénk. Ennek a szisztémáját dolgoztuk ki, és erről tájékoztattuk az érdekelt feleket is,

hvg.hu: Hogyan próbálták előmozdítani a vita létrejöttét?

Cs.E.: Február végén levelet küldtünk a két félnek, javasolva, hogy a vitában legfeljebb négy témakört érintsenek, a moderátor szerepkörben fellépő szakértőket pedig közösen keressük meg. A vita ideális ideje másfél óra, a televíziós közvetítésé 110 perc lenne. Az egyes témák vitáját 20 percre kellene korlátozni, ezzel még fenn lehetne tartani a figyelmet. A felek rövid bevezetőt és zárszót mondhatnának, a kettejük közötti sorrendet sorsolással döntenénk el. A Kör képviselője házigazdaként a koordinálást végezné, azaz a 20 perces témablokkok betartásáért lenne felelős, figyelmeztetne a fogyatkozó időre, illetve felkérné és bemutatná a soron következő szakértőket. - vetettük fel levelünkben. Honlapunkon egyébként elolvashatók eddigi lépéseink és a két párt részéről érkezett válaszok. Nemrég levelet küldtünk valamennyi érintettnek - a jelölteknek, a Corvinus Egyetem képviselőinek, akik a korábbi vitákat rendezték, illetve a televíziók vezetőinek -, és szakértői egyeztetést javasoltunk. Várjuk az érintettek válaszait.

hvg.hu: Szombat délután nyilatkozatot adott ki az MSZP, miszerint tíz egyeztetett témakört javasolnak megvitatásra, többek között a bér és nyugdíj, az adó és költségvetés, a gazdaságfejlesztés, az oktatás, az agrár- és vidékfejlesztés, az egészségügy, a család- és otthontámogatás szerepel listájukon. A vitát a tévében kívánják lebonyolítani, szakértők bevonásával, a Fidesszel később egyeztetnek. Mintha néhány elem visszaköszönne az Önök javaslatából, de azért ez mégiscsak más.

Cs.E.: Várjuk meg, hogy mit hoz az érintettek találkozója. Mindenesetre a mi ajánlatunk továbbra is fennáll

hvg.hu: Hogyan lehetne rendszeresíteni ezeket az „összecsapásokat”? Nyilatkozataikban Önök arról beszélnek, hogy a jövőben másképpen kellene ezeket megszervezni.

Cs.E.: Még nem tudni, ki és milyen körülmények között rendezi a mostani vitát, de négy év múlva már előre megtervezett forgatókönyv alapján kellene a vitát megrendezni Nem dőlhet el négyévente - az éppen aktuális pártpolitikai megfontolások mentén - ez a fontos ügy. Külföldi példákhoz hasonlóan olyan testületre lenne szükség, amely a miniszterelnök-jelöltek vitáinak kereteit és szabályait kidolgozza és őrködik betartásuk fölött. Ebben helyet foglalnának az érintett pártok, a kormányzat és bizonyos szabályok szerint kiválasztott civil szervezetek képviselői. Ők egyeztetnék a vita szabályait, legalább fél évvel a választások előtt. Legkésőbb 2010-ben már ilyen, előre lefektetett szabályok szerint mérhetnék össze erejüket a miniszterelnökjelöltek.

Mohai V. Lajos