A MIÉP a Fidesszel együtt szorította volna ki az MSZP-t
A MIÉP-Jobbik fellebbez azon határozat ellen, amelyben a rendőrség elutasította, hogy a szervezet április elsejére és másodikára is demonstrációt jelentsen be a budapesti Hősök terére - közölte Csurka István MIÉP-elnök. A MIÉP-Jobbik azon a napon akar nagygyűlést tartani, amikor az MSZP - közölte a pártelnök egy csütörtök reggeli tévéműsorban.
A pártelnök azt mondta előzőleg Sátoraljaújhelyen, hogy nem engedik Árpád, Szent István, valamint a hét vezér szobrainak közelébe az Andrássy útra nagygyűlést meghirdető MSZP-t, ezért jelentettek be nemcsak április másodikára, hanem április elsejére is demonstrációt a Hősök terére.
A rendőrség "nem vállalja be", hogy a főváros közrendje sérüljön; két, ellentétes politikai rendezvényt egy helyen, egy időben nem lehet megtartani - mondta Lapid Lajos, a budapesti rendőrfőkapitány közbiztonsági helyettese. A MIÉP kérelmét a rendőrség szerdán elutasította, ám választási tömörülésük, a MIÉP-Jobbik a Harmadik Út fellebbezést nyújt be a határozat ellen - tudatta Csurka István szerdán.
A csütörtök reggeli tévéműsorban Csurka azt mondta: "az eredeti elképzelés az volt, hogy felül a katlan felső frontvonalán a Fidesz tart gyűlést a Kossuth téren, mi pedig alul bezárjuk a reteszt, és csak az állatkert felé hagyjuk menekülni az MSZP-t". Közölte: azt akarták bemutatni, hogy van két erő, amely összefogja ezt a társulatot. Arra a kérdésre, hogy miért kellene menekülni a szocialistáknak, azt válaszolta, hogy "hát azért, mert a nagyobb tömegek szorítják őket". "Szorítsuk ki a magyar közéletből, a politikából ezt a társulatot, amely ezt érdemli" - fogalmazott. Mint mondta, nem indultak volna el a szocialisták felé, "csak azt például nem engedtük volna, hogy a Hősök terén a király szobrok (...) közelébe jöjjenek". Arra a kérdésre, hogy mindezt kulturált politikai magatartásnak tartja-e, igennel válaszolt Csurka István.
Lapid Lajos, a Budapesti Rendőr-főkapitányság közbiztonsági igazgatója szerdán úgy nyilatkozott: "természetesen azonos időpontban, azonos helyszínen, két ellentétes politikai rendezvény megtartására nem kerülhet sor", mivel nem garantálható a közbiztonság. Hozzátette: az MSZP rendezvényén, az Andrássy úton védett vezetők is rész vesznek, ezért a rendőrség a Hősök terét lezárja egyrészt a rendőrségi törvény alapján, másrészt a biztosításhoz szükséges műveleti terület céljából.
A rendőrség szerdán egyeztetett egy MIÉP-képviselővel, akivel közölték: a rendőrségi műveleti terület nem minősül mindenki által korlátozás nélkül használható közterületnek, így bejelentésüket nem veszik tudomásul. A BRFK erről államigazgatási határozatban tájékoztatja majd a bejelentőt.
Az egyeztetésen a rendőrség felvetette, hogy a MIÉP más helyszínen, például a budai Várban tartsa meg a rendezvényét, de ettől a párt megbízottja elzárkózott. "Azt, hogy a főváros közrendje, közbiztonsága sérüljön, nem vállalja be a rendőrség" - jelentette ki Lapid Lajos, megjegyezve, hogy a rendőrség nyitott a további egyeztetésre.
A BRFK közbiztonsági igazgatója azt is elmondta, hogy az MSZP márcus 20-án délelőtt módosította korábbi bejelentését úgy, hogy április 1-jén tartanak rendezvényt, a MIÉP bejelentését néhány órával később kapták meg arról, hogy ők is április 1-jén tartanának gyűlést.
Arra a kérdésre, hogy a bejelentés beérkezésének ideje számít-e, azt felelte: a jogszabály szerint ez alapján senki nem juthat előnyhöz. A MIÉP bejelentését nem ezért utasították el, hanem mert már eldöntötték, hogy az Andrássy utat biztonsági okok miatt miképpen zárják le, illetve hogyan jelölik ki a műveleti területet. Arra a kérdésre, milyen döntést hoztak volna akkor, ha a MIÉP bejelentését egy héttel korábban kapták volna meg, úgy felelt: a ha-val kezdődő mondatoknak nincs értelmük, a rendőrség a bejelentés szerinti adatok alapján dönt.