Mitől színlelt a szerződés?

2 perc

2006.03.28. 12:45

A munkaügyi ellenőrök minden olyan vállalkozási szerződést átminősítenek munkaviszonnyá, amelynél a vállalkozót utasításokkal látja a szerződő partnere - hangzott el egyebek mellett a BKIK keddi budapesti rendezvényén, amelyet a munkajogi változások a témájában tartottak.

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) fórumán Csatári Mihályné, a Közép-Magyarországi Munkaügyi Felügyelőség osztályvezetője ismertette az új munkaügyi szabályokat. Az ellenőrzést központba állító előadó felhívta a figyelmet arra, hogy a munkaszerződésben akkor is meg kell határozni a konkrét alapbért, ha egyébként teljesítménybérben foglalkoztatja a munkaadó az alkalmazottat. A teljesítménybér két részből áll akkor, amikor a teljesítmény nem a munkavállalótól függ (például a fodrásznál, autószerelőnél kiszámíthatatlan, hogy naponta hányan keresik fel): a garantált bérből és a teljesítmény után fizetettből. Amennyiben a 100 százalékos teljesítmény a minimálbérrel azonos, akkor a garantált bér értelemszerűen ennél kisebb lesz.

Kevés munkaadó tudja, hogy a gyes-en lévő kismamát egy év után köteles visszavenni a cég, amennyiben ő dolgozni akar. Ha nem tud neki munkát adni, akkor állásidőt köteles fizetni, amíg a gyermeke nem lesz három éves, addig ugyanis nem mondható fel az anya munkaviszonya. Az apák a szülést követő két hónapon belül 5 nap munkaidő kedvezményre jogosultak. Az erre járó bért a munkaadónak megtéríti a Kincstár.

Ha a munkavállaló nem tölti ki a felmondását, akkor ez év elejétől az erre az időre járó bért a munkaadó megfizettetheti vele. Előbb fizetési felszólítást küld a munkaadó a volt alkalmazottjának, majd peren kívül, fizetési meghagyással juthat a pénzéhez - mondta az előadó, aki szerint kevesen ismerik ezt a kötelezettséget, illetve lehetőséget.

Az ellenőrök a munkaerőkölcsönzést csak kérelemre ellenőrzik. Ezen a területen új szabály, hogy fél év után a kölcsönzött munkavállalónak is ugyanaz a bér jár, mint a kölcsönbe vevő alkalmazottjának, két év után pedig minden juttatás megilleti. Alkalmi munkavállalói könyvvel nem lehet munkaerőt kölcsönözni. Csatári Mihályné elmondta, hogy a diákszövetkezetek által folytatott munkaerő közvetítés rendszerint fekete-kölcsönzés.

Amikor az ellenőrök megjelennek egy cégnél, a munkaszerződést kérik először. Ennek nem kell a külső munkahelyen lenni, bár ma már - főleg az építőiparban - ott tartják csalinak. Az ellenőr azonban nem elégszik meg a szerződéssel, mivel az Egységes Magyar Munkaügyi Adatbázisból (EMMA) is lekéri az adatokat. Ha ebben nincs bent az, akinek egyébként van munkaszerződése, egyértelmű a fekete foglalkoztatás. Ennek a bírság tarifája alkalmazottanként 100 ezer forint.

Az ellenőr joga a felek közötti jogviszony minősítése is. A munkaviszony lényege, hogy a munkavállalót a munkaadó irányítja és ellenőrzi, valamint munkabért fizet neki. A megbízás ügyek vitelére irányul a PTK szabályai szerint, így a kőműves segédmunkás nem tartozhat ebbe a körbe. A vállalkozási szerződés (amely egyébként szóban is megköthető) valamilyen eredmény létrehozására irányul. Ha két egyéni vállalkozó biztonsági őr egymást váltva őrködik egy cégnél, az még belefér a vállalkozásba. Aki viszont egy fővállalkozó cég alvállalkozójaként - nem a saját uraként - teszi ezt, az számíthat arra, hogy az ellenőr munkaviszonynak minősíti a szerződését.