Mindenki a magáét

2 perc

2006.01.17. 22:00

A választási kampányra készülődő pártok közül elsőként az SZDSZ állt elő egészségügyi reformprogrammal, és nagy...

A választási kampányra készülődő pártok közül elsőként az SZDSZ állt elő egészségügyi reformprogrammal, és nagy valószínűséggel egyedül is marad innovatív terveivel. A több-biztosítós modellre épülő finanszírozás egyébként már a 2002-es kampányban is fontos helyet kapott a liberális párt programjában. A piaci mechanizmusnak a jelenleginél nagyobb szerepet szánó, a kuncsaftok kegyeiért egymással versengő biztosítókon alapuló finanszírozás azonban nem rúgná fel a szolidaritás elvét: a rendszer mindenkire kiterjedne, és kötelező járulékfizetésen alapulna - hangsúlyozta Molnár Lajos, az SZDSZ egészségpolitikusa -, ugyanakkor teret engedne az egyéni igények, az öngondoskodás érvényesülésének, és megkerülhetetlenné válna az egészségmegőrzésben az egyéni felelősség szerepe. Vagyis az üzleti alapon működő biztosító kedvezményt adhatna azoknak, akik egészségesen élnek - hiszen esetükben kisebb a megbetegedés kockázata -, és pluszpénzért többletszolgáltatást kínálna, szemben a ma kapcsolatokkal vagy hálapénzzel megszerezhető ellátással.

Nem az átfogó reform, hanem a pragmatizmus hívei látszanak felülkerekedni a szocialistáknál: választási győzelmük esetén továbbra is egyedül lesz a piacon az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), de megvalósulhat a háromlépcsős biztosítás. Az alapszolgáltatás állampolgári jogon jár, a második szint a járulékfizetőket illeti meg, a harmadik, extra szolgáltatásokat nyújtó csomagra a külön biztosítást (is) fizetők tarthatnak igényt. Vagyis az MSZP - szemben koalíciós partnerével - az OEP ellenőrzési, szolgáltatásvásárlási funkcióját erősítené. Továbbra is prioritást élvez a miniszterelnök százlépéses programjából az egészségügyre jutó 21: így a sürgősségi ellátás fejlesztése, a daganatos halálozás csökkentése az onkológiai szűrés és gyógyítás színvonalának javításával - jelezte Kárpáti Zsuzsa, az MSZP-frakció egészségügyi munkacsoportjának a vezetője, mit tud pártja ígérni a választóknak.

Fideszes körökből úgy tudni, a párt nem szán kiemelt szerepet választási programjában az egészségügynek, így Mikola Istvánt sem küldik a frontvonalba, aki "kicsi, de nagyon erős állami irányítást" szeretne, ha visszakapná egykori bársonyszékét. "Vissza kell térni egy olyan helyzethez, olyan rendszerhez, ahol rend van, és ahol az állam igenis szabályozza a piacot, mert működhet a piac, lehet az egészségügy is piackonform" - igazított némiképp az eddigi álláspontján egy rádióban elhangzott interjújában a tárcavezetőként a magánosítást törvénybe foglaló, majd a 2004. decemberi népszavazás táján bigottan privatizációellenes álláspontot képviselő exminiszter. Orbán Viktor szerint az egészségügyben nem jöhet szóba megszorítás, a reform nem azt jelenti, hogy kevesebb, hanem hogy több pénzt kell költeni rá. Ugyanakkor a Fidesz kedden bejelentette, ha kormányra kerülnek, mintegy harmadával, a mostani 29 százalékról 19 százalékra csökkentik a társadalombiztosítási járulékot. Az MDF egészségpolitikusa, Csáky András a HVG kérdésére elmondta, szeretnék az alapellátás finanszírozását javítani, a betegségmegelőzésre helyezve a hangsúlyt, a szakrendelések fejlesztésébe pedig magántőkét terveznek bevonni.