A választók szerint nem az MDF a felelős

2 perc

2006.04.13. 12:15

Néhány nappal a választások első fordulója után a közhangulat azt jelzi, hogy – gyakorlatilag az MDF-jelöltek esetleges visszalépésétől függetlenül – a második fordulóban az MSZP-SZDSZ közös jelöltjeire jelentősen, akár 7-10%-kal több szavazat is érkezhet, mint a FIDESZ jelöltjeire. Az MDF lépéseit helyesli a megkérdezettek többsége.

Második fordulós esélyek

Választás 3 jelölt közül a 2. fordulóban, biztos szavazók
© Capital Research


A parlamenti választások 2. fordulója előtt másfél héttel az eldöntetlen körzetekben az MSZP-SZDSZ közös jelölteket többen tervezik szavazatukkal támogatni, mint a FIDESZ-es jelölteket, és ez független attól is, hogy az állva maradt MDF-es jelöltek visszalépnek-e vagy sem – derül ki a a Capital Research 2006. április 11-12-én végzett 800 fős, országos reprezentatív, telefonos közvélemény-kutatásából . Háromjelöltes kombinációban 51% MSZP-SZDSZ, 44%FIDESZ, 5% MDF szavazatarány adódna a biztos jelöltválasztók körében, míg kétjelöltes kombinációban 55% MSZP-SZDSZ, 45% FIDESZ szavazatarányra hajlanak a második fordulón részt venni szándékozó és az egyéni jelöltek közül választani tudó polgárok – legalább is másfél héttel a tényleges szavazás időpontja előtt.

MDF-es visszalépések esetén a korábban (április 9-én) az MDF listájára szavazó polgárok fele (50%) a FIDESZ, egyharmada az MSZP-SZDSZ (36%) jelöltekre szavazna a második fordulóban, kisebb hányaduk (14%) pedig még bizonytalan ebben a kérdésben. Ez a biztos jelöltválasztókra vetítve 59:41 megoszlást jelent.

Morális vélemények az MDF-ről

A választások óta eltelt időszakban az MDF és Dávid Ibolya viselkedését az emberek bátornak tartják, olyannak, amelyet az elvek és eddigi politikájuk melletti kitartás vezérel. A legtöbbek szerint az MDF a parlamentbe is azért került be, mert önálló politikát folytatott, önálló elképzelésekkel rendelkezett. A nagy többség szerint az MDF és Dávid Ibolya őszintén, felelősen, megbízhatóan és következetesen politizál.

A jelenlegi helyzethez vezető okok

Kevesen vannak azok, akik szerint visszatetsző, hogy a kis támogatottsággal rendelkező MDF akarja megmondani, hogy ki legyen kormányon. Ennél is kevesebben osztják azt a nézetet, miszerint az MDF lepaktált volna az MSZP-vel, hogy a FIDESZ ne juthasson hatalomra. Azt sem gondolják túl sokan, hogy az MDF és Dávid Ibolya jelenlegi lépéseit a személyes hiúság vezérelné. A többség szerint a Fidesz és Orbán Viktor eddigi politikájának következménye, hogy az MDF nem akar koalícióra lépni velük. Az emberek többsége úgy véli, hogy ha az MDF a FIDESZ-szel kötne kormánykoalíciót, akkor a FIDESZ hamarosan bekebelezné az MDF-et, és az MDF hosszú távú érdekeit az szolgálja, ha önállóan, mindkét nagy párttól függetlenül politizál. A választópolgárok jelentős része elutasítja azt az értelmezést, miszerint ha a választások második fordulója után MSZP-SZDSZ kormány alakul, akkor ezért az MDF és Dávid ibolya politikája lenne a felelős.

Visszaléptetések

Ha MSZP-SZDSZ kormány alakulna azért az MDF lenne a felelős?
© Capital Research


Az MDF előtt álló stratégiai lehetőségekről véleményt formálva, a választópolgárok a kisebbik ellenzéki pártnak az önállóság útját tanácsolnák: a többség szerint az MDF-nek nem kellene állva maradt jelöltjeit visszaléptetni egyetlen másik párt javára sem. Az MDF érdemi szerepe a választások végkimenetelében nem mutatható ki, és a választók 61%-a sem az MDF-nek tulajdonítja ezért a felelősséget. Mindazonáltal az MDF és Dávid Ibolya az első fordulót követő eseménysorozatból eddig politikailag jelentősen profitált: egyrészt 70-80%-os morális elismertséget tudhat magáénak, másrészt pedig a választók többsége (55%) ma úgy látja, hogy az MDF-ből a következő években akár meghatározó jobbközép politikai erő is válhat.