Gyurcsány: vidéki hajrá; Orbán: hajrá, vidék!

10 perc

2006.04.19. 07:52

A húsvét jót tett a Fidesz és az MSZP listavezetőjének. A vízbehányó hétfő utáni napon újult erővel, kisimulva vetették bele magukat a „billegő körzetek” népének meggyőzésébe. Bihar és Békés saját bőrén érezhette, milyen a modern kampánymarketing. Berettyóújfalunak és Dévaványának mindjárt egyetlen nap alatt volt szerencséje a bal- meg a jobboldali változatához is.

© hvg.hu
Az idei választások igazi slágertémájává lettek az ún. billegő körzetek. Ezek olyan választókerületek, amelyek nem tartoznak egyik párt biztos prédái közé sem, és a jelöltek közti versengés kis különbséggel dől csak el. Korábban ezeket éles vagy szoros kerületeknek nevezték, de hát változik a nyelv, és finomodik a pártok kampánystratégiája is. Most a második forduló előtt a győzelemre esélyes riválisok szinte csak ezekben a körzetekben korteskednek.

Négy évvel ezelőtt újdonságnak számított, hogy Orbán Viktor, a vereségre álló Fidesz frontembere ezekre összpontosított, és a legtöbb általa meglátogatott választókerületben a jobboldali jelölteknek sikerült is győzniük. Ezzel együtt azért a két forduló között feltűnően tespedt MSZP-nek még így is sikerült a választást megnyernie.

Úgy tűnik, hogy Gyurcsány Ferenc tanult elődje, Medgyessy Péter hibájából, és nem a Vörösmarty Gerbeaud-ban akarja diadalra vezetni a baloldalt, hanem helyben akarja meggyőzni választóit és biztatást adni az MSZP vidéki segédcsapatainak. Már most kijelenthetjük, a miniszterelnöknek a megtett kilométerekben és a felkeresett településekben biztosan sikerül Orbán Viktoron fölülkerekedni. A Fidesz elnöke csak múlt csütörtökön indult útnak, és bár 3100 megtett kilométert ígért híveinek, azóta is kevesebb helyet keres fel, mint Gyurcsány, aki egyedül tegnap nyolc várost látogatott meg, és 700 km-t tett meg konvojával. Orbán Vikor mégis abban bízik, hogy a vasárnap kiosztandó 110 egyéni mandátumból hetvenet a Fidesz jelöltjei szereznek meg.

A hvg.hu kedden az MSZP kormányfőjelöltje nyomába eredt, hogy aztán egy alkalmas pillanatban célszemélyt váltson, és a Fidesz (ex?) miniszterelnök-jelöltjét kövesse békési és bihari kortesútján.

A felkeresett települések lakossága és munkanélküliség
(2004. január 1.)

Település

Lakónépesség (fő)

Regisztrált munkanélküliek száma (fő)

Aránya* (%)

Tartós munkanélküliek (fő)

Aránya* (%)

Dévaványa

8 785

519

5,9

126

1,4

Balmazújváros

18 073

1 278

7,1

652

3,6

Nádudvar

9 301

679

7,3

456

4,9

Berettyóújfalu

15 995

781

4,9

392

2,5

Magyarország

10 116 742

400 597

4,0

188 376

1,9

* A teljes népességhez viszonyítva. Forrás: KSH

Gyurcsány: közéleti piknik (Oldaltörés)

Gyurcsány megmutatja, a szavazók hogyan
"húzzanak bele". Nézze meg képeinket, kattintson!
© hvg.hu
Gyurcsány kedden korán ébredt, lenyomott még egy kötelező reggeli mokkázást Havas Henrikkel, és közben újra bejelentette a szocialisták igényét az oktatási tárcára. Aztán délelőtt tízkor már Balmazújváros következett. Mindez az első választási forduló előtt megszokott rituálé szerint: pontos érkezés, fogadóbizottság (helyi jelölt, kormánypárti polgármester vagy más lokális potentát), előre kiokosított hívek és paparazzók sorfala, rövid séta, kézfogások, dedikálás, pár rutinos lelkesítő szó („csókolom, angyalom, hogy van” – fordult például egyik nyugdíjas hívéhez Gyurcsány), aztán a hedszetes biztonságiak kíséretében fel az emelvényre. Az előadás célja, hogy emberközeli, közvetlen, barátságos államférfi képét sugallja a nézőknek. Ezek nem igazi tömeggyűlések – már csak azért sem, mert a tömegek többnyire még mindig inkább Orbán rendezvényein vannak –, hanem afféle „közéleti piknikek”. A keresetlenséget és lazaságot szolgálja az is, hogy Gyurcsány gyakran hívja közelebb magához a közönséget.

A kormányfő most kedden is fontosnak tartotta, hogy saját személyével hitelesítse a szocialisták helyi jelöltjét, akit a szabad demokrata visszalépések miatt már a koalíció, sőt egyenesen „a remény koalíciója” jelöltjének nevezett. „Szavazzanak Jóskára!” „Én Ilonában olyan kiváló embert ismertem meg…” – szólt közönségéhez. A két forduló közti új színfolt, hogy az elvérzett SZDSZ-es jelöltek szintén helyet kaptak a pulpituson, még ha csak mellékszereplőként is.

A beszédek politikai tartalma – a kampány végső szakaszához és a reális győzelmi esélyekhez mérten – meglehetősen szerényen van adagolva. A bátorság, biztonság, igazságosság jelszavának kifejtése – persze egy újabb jelszóval: nyugalom, beruházás (egyes helyeken fejlesztés) és esélyteremtő állam. Kedden Gyurcsányt négy helyszínen – Balmazújvároson, Nádudvaron, Berettyóújfaluban és Dévaványán – láttuk, mindenhol ugyanazt mondta, de el kell ismerni, hogy nem ugyanúgy. Mindenhol sikerült helyi színeket, ízeket keverni a mondandójába. Hol a kis Lacikához beszélt, hol a környéket fenyegető árvizet emlegette.

Van véleménye?
Mondja el a hvg.hu fórumán!
De persze a gyurcsányi fenoménben a legtöbb mégis csak kidolgozott patent. Nekünk, tudósítóknak már rettentően nem volt poénos például az újsütetű szoci jelmondat, a „Húzzunk bele!” gyurcsányi aktualizálása, miszerint ez vasárnap azt jelenti majd, hogy a szoci jelölt melletti karikába be kell húzni az ikszet. Mégis látnivaló volt, hogy a közönség vevő az efféle olcsó verbális ötletekre. Persze ők csak egyszer hallották. (Megjegyezzük, hogy a „Húzzunk bele!” bekiabálások se voltak éppen spontánok, a piros széldzsekibe bújtatott és a turnén mikrobusszal végighurcolt szoci keménymag mindig tudta, hogy mikor kell közbekiabálni. Persze a salto mortaléhoz is kell az untermann.)

A kormányfő a legnagyobb siker a győzelem emlegetésén túl azzal aratta, hogy az esélyegyenlőségről beszélt. Hogy meg kell teremteni annak a feltételeit, hogy ugyanazokkal az esélyekkel induljon neki az életnek a dévaványai fiatal, mint a békéscsabai, a győri vagy a pesti. Ehhez képest üresen kongtak az utak építéséről és a munkahelyteremtésről szóló kormányfői mondatok. Ezt nem is csodáljuk, ismerekedésünket a délkelet-alföldi országutakkal tengelytörés nélkül úsztuk meg, de ebben csak a vak szerencse játszott a kezünkre. Bús kelet-magyar sors: választás táján mindig jó utakat ígérnek a helyieknek, aztán maradnak a rosszak.

Az, hogy egyébként is nehéz lesz a térséget dinamizálni, és biztosan nem a turizmus és a vendéglátás lesz a húzóágazat, a Napnál világosabban mutatkozott meg a tudósítók számára a dévaványai Csúzlis nevezetű műintézményben. Valamilyen rejtélyes ok miatt ugyanis ide irányították a helyiek a Gyurcsány távozta utáni és Orbán érkezte előtti másfél órát tartalmasam kihasználni akaró, így főtt ételre vágyó újságírókat. Nomen est omen: a hely bejárati ablaka valóban akkurátusan be volt lőve. Az egység személyzetét, két elgyötört asszonyságot először úgy tűnt, megoldhatatlan feladat elé állítja nyolc éhes sajtómunkás – bizonyíthatóan nem számítottak vendégekre, hiszen minden asztalon ott voltak még felpakolva a székék. Hogy aztán minden jóra forduljon: a vendégek okozta átmeneti riadalom után kiderült, van raguleves, pacalpörkölt és rántott hús. Igaz, a rendelés felvételével még akadtak gondok, egy, azaz 1 pacalpörkölt (figyelem, nem túlzás!) megrendelését például ötször pontosították. És hát a pohár alján is maradt még egy kis mosogatószer. Ez ugyan nem éttermi kritika vagy fogyasztóvédelmi írás, de megjegyezzük, a pörkölt jó volt.

Orbán: gesamtkunstwerk (Oldaltörés)

Orbán Viktor 70-ben bízik. Nézze
meg képeinket, kattinttson!
© hvg.hu
Orbán Viktor Gyurcsány Ferenc távozta után két órával érkezett meg Dévaványára. Az ő gyűléseinek a körítése jelentősen eltér a Gyurcsányétól. Bár látszólag őt nem kísérik markos testőrök, mint a szocialista listavezetőt, még sincs esélye a mezei halandónak szót váltani, kezet rázni az ő vezérével. A színpad kordonnal elkerítve, Orbán a műsor megkezdése után érkezik, és hátulról közelíti meg a színpadot, ahogy afelé is távozik. Biztosan nem ilyen rendezvényeken sikerült 3,2 millió emberrel eszmét cserélnie.

Abban is különböznek Orbán jelenései Gyurcsányétól, hogy a Fidesz elnöke csak a legritkább esetben érkezik pontosan, a rendezvényeinek alapélménye a várakozás (és persze a beteljesülés, a feloldódás). A dévaványai találkozó műsorvezetője Mohai Gábor – kiváló – rádióbemondó a Kis hercegből vett idézettel demonstrálta, hogy mennyire nagyszerű élmény a várakozás. Nem tudom, mi valahogy az észak-békési közönségen kevéssé éreztük az örömöt, amikor Mohai Veres Péter-verssel, Pitti Katalin pedig Szűz Máriához szóló dalos könyörgéssel kedveskedett a várva várt Orbán-beszéd helyett. Mert hát az Orbán-fórumok fontos jellegzetessége a „műsor” is. Gyurcsány kortesturnéjának célszerűen lecsupaszított rendezvényeibe nem fér be a kultúrprogram, csak a magnóról bejátszott MSZP-induló (az Igen-dal) néhányszor, aztán slussz, a forgószél már a másik városban süvít tovább. Orbánék viszont totális élményre törekszenek, ki akarják szolgálni közönségüket, sőt nevelni akarják a hallgatóságot. Természetesen a jobboldali kulturális kánonból merítenek, legyen az bármennyire zavaros vagy célszerűtlen. Tévedés például egy református gyökerű városba katolikus liturgikus vonatkozású szövegekkel, dalokkal fellépni. Túlzás az egynél több vers. Ahogy popzene után a cappella műsorszám sem okos dolog.

Pitti Katalin keddi szereplése például a Monty Python legszebb hagyományait idézte, bár egyesekben némi rémületet, de a dévaványai atyafiak többségében egyértelmű derültséget keltett. A fővárosi művésznő egy Wass Albert-idézet költői átértelmezése után minden átmenet nélkül csapott át fülsüketítő dalolásba. Aztán vers, majd újabb dal, hogy aztán egy latin nyelvű énekelt ima következzék. Az elképedt dévaványaiakat és Pittit Orbán Viktor érkezése mentette meg. Loboghattak a tavaszi szélben a nemzeti lobogók és egy-két Spongya Bob-léggömb.

A vidéki túrára kockás flanelinget öltő Orbán jól szerepelt, összefogott, karcos és harcos volt. Olyan volt, amilyen egy a részeredményt megfordítani akaró vezetőhöz illik. Lobog még benne a harci kedv – legalábbis látszatra biztosan. A múlt keddi visszalépése (?) után homályban leledző saját szerepét ugyan most sem sikerült tisztáznia, és miközben derekasan osztotta az MDF-vezetést, azért polgári kormány lehetősége mellett érvelt, mégis beszédének nagyon világos volt a vonalvezetése. Ez pedig az volt, hogy a szocialisták megcsalták még a saját választóikat is. Ezt tették 2002 után, amikor az ígéreteik ellenére, megfojtották a Széchenyi tervet, így a magyar kis- és középvállalkozásokat, amikor megemelték a gáz, a villany vagy a gyógyszer árát. Amikor rárontottak az egyházakra, amikor összeugrasztották a határon túliakat az anyaországbeliekkel, amikor megemelték a diákhitel kamatát, amikor eltörölték a családi adókedvezményeket. És ezt tették a választás első fordulója előtt, amikor eltitkolták a riasztó államháztartási adatokat is. Orbán szerint, akinek mostanában csak a nemzet számít, ha újból a baloldal nyerne, akkor már nyáron elkezdődnének a tömeges elbocsátások, gyengülne a forint, drágulna a villany, a gáz, a gyógyszer és elprivatizálnának mindent, ami még megmaradt (földet, kórházat).

A vezér tudta, hol jár, itt már szó sem esett a budapesti minisztériumról vagy az elcsatangolt liberális szavazók megnyeréséről. A vidékieknek szánt legfontosabb üzenet most az: nehogy már Pesten döntsenek a sorsotokról. Mint ahogy a vidéki ember lelkének setétebb zugaiban talál helyet az a kijelentése is, hogy ugyan Orbán és a „Szövetség” sok mindenkinek az útjában áll (így az MSZP-ének, a luxusprofitra törekvőknek vagy a privatizátoroknak), de legfőképpen az SZDSZ-nek.

A közönség Dévaványán vevő volt a Fidesz elnökének szavaira, ahogy egy órával később Berettyóújfaluban is. Látszólag semmi sem változott, Orbán vezető a jobboldalon megkérdőjelezhetetlen. „Jaj, de édes ember” – összegezte a hívek véleményét egy dévaványai néni.

A négy billegő az első fordulóban (Oldaltörés)

Békés megye 4. vk. (Szeghalom – hozzátartozik Dévaványa)

Jelölt

Párt

Szavazat

Arány

Veress József

MSZP

10 686

45,60

Vígh Ilona

Fidesz-KDNP

9 891

42,21

Ágoston Sándor

MDF

1 166

4,98

Farkas József

SZDSZ

1 010

4,31

Tóth Imre

MIÉP-Jobbik

359

1,53

Szabó Imre Ferenc

Munkáspárt

174

0,74

Simon Vince

Létalap Párt

80

0,34

Kerekes Ágnes

MVPP

48

0,20

Tarr István

Kereszténydemokratapárt

21

0,09

Hajdú-Bihar 8. vk. (Balmazújváros)

Tóth József

MSZP

9 036

39,03

Tiba István

Fidesz-KDNP

9 228

39,86

Gál István

SZDSZ

3 181

13,74

Oláh József

MDF

989

4,27

Demeter Pál

MIÉP-Jobbik

409

1,77

Drága Artúr

MCF

224

0,97

Lukács Judit

MVPP

86

0,37

Hajdú-Bihar 5. vk. (Berettyóújfalu)

Jelölt

Párt

Szavazat

Arány

Gyula Ferencné

MSZP

12 625

47,20

Vitányi István

Fidesz-KDNP

11 291

42,22

Szeifert Ferenc

MDF

1 128

4,22

Fülöp Mihály István

SZDSZ

968

3,62

Mezei István

MIÉP-Jobbik

454

1,70

Bán Attila

MVPP

227

0,85

Dózsa Károly

Kereszténydemokratapárt

53

0,20

Hajdú-Bihar 6. vk. (Püspökladány - hozzátartozik Nádudvar)

Jelölt

Párt

Szavazat

Arány

Csontos János

MSZP

11 464

44,71

Arnóth Sándor

Fidesz-KDNP

11 336

44,21

Joó Szabolcs

MDF

1 137

4,43

Móri Antal

MIÉP-Jobbik

1 107

4,32

Szöőr István

SZDSZ

1 107

4,32

Pellei Sándor

MVPP

69

0,27

Kozlok Béla

Független Kisgazdapárt

38

0,15

Szőkéné Papp Tünde

Kereszténydemokratapárt

23

0,09


Dezső András - Zádori Zsolt