Kolozsvárra terjeszkedne az MTA

1 perc

2006.05.10. 10:14

Kolozsvári területi bizottság létrehozását tervezi az eddigi öt grémium mellett a Magyar Tudományos Akadémia (MTA).

Vizi E. Szilveszter az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottság megalapításának tizedik évfordulója alkalmából tartott ülésen példaértékűnek nevezte e testület, továbbá a 2003-ban létrejött Nyugati Magyar Tudományos Tanács Elnöki Bizottságának tevékenységét.

Az MTA elnöke szerint a testület ily módon híd szerepet tölt be a Nyugaton és a környező országokban élő tudóstársadalom között. "Példát mutatunk a hatalom, a politika számára is" – dicsekedett Vizi.

Emlékeztetett arra, hogy az MTA 1990-ben vezette be a külső tagságot, majd 2000-ben a köztestületi tagságot, megfogalmazása szerint ez utóbbi döntés azt jelentette: "ugyanolyan jogokkal testvérünknek, sőt társunknak fogadjuk a határon túl élő magyar tudósokat is".

Vizi E. Szilveszter kiemelte, hogy azóta az Akadémiának több mint ezer köztestületi tagja van külföldről, a Kárpát-medencéből és a világ minden tájáról.

A kolozsvári területi bizottság a tervek szerint jövőre kezdené meg működését; jelenleg Szegeden, Pécsett, Miskolcon, Veszprémben és Debrecenben dolgozik ilyen testület.

Glatz Ferenc történész, az MTA volt elnöke előadásában arról szólt: újra kell gondolni, hol helyezkedik el a határon túli magyar tudományosság a reformot ígérő Akadémia koncepciójában. Három tényező jelentőségét hangsúlyozta, amely véleménye szerint az Európai Unióban a jövőben meghatározza a gondolkodást: a képviseleti demokrácia bizonyos válsága, a tudomány hatalmas szerepe és Bologna, a "közös európai értelmiség felé tett első lépés".

A tudományos ülésen akadémiai ezüstérmet vehetett át Berényi Dénes fizikus, aki tíz éven át vezette a Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottságot; helyét szeptemberben a szintén debreceni Görömbei András irodalomtörténész veszi át.

A rendezvényen Arany János-életműdíjban részesült Egyed Ákos erdélyi professzor. Bíró A. Zoltán erdélyi irodalomtudós Arany János-díjat, Balázs Imre József erdélyi irodalomtörténész és kritikus Arany János Fiatal Kutatói Díjat, míg a kárpátaljai születésű Dudics Iván, a műszaki tudományok kandidátusa Arany János-érmet kapott. Ugyancsak Arany János-érmet ítéltek Somogyi Péter biológusnak (Oxford), ő már korábban átvette a kitüntetést.