A NAÜ magasan dúsított urániumot talált Iránban
Atomfegyvergyártáshoz szükséges tisztaságú hasadóanyag nyomaira bukkant egy iráni létesítményből származó mintában a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) - szivárogtatták ki diplomaták pénteken az ügynökség székhelyén, Bécsben.
A hírrel kapcsolatban Teherán azonnal cáfolatot adott ki. A névtelenséget kérő bécsi források szerint a magas dúsítású uránium az iráni védelmi minisztériumhoz kapcsolódó létesítményből, a Teherántól délkeletre fekvő egykori lavizani kutatóközpontból származik. A NAÜ ellenőrei feltehetően egy februári vizsgálat során gyűjtötték be a mintát.
A diplomaták tájékoztatása szerint a talált uránium atomtöltetek gyártásához szükséges "sűrűségű". Megjegyezték ugyanakkor, hogy az eredmény nem végleges, azt még meg kell erősíttetni több laboratóriummal.
A közlést a NAÜ szóvivője nem kívánta kommentálni. Iránban eddig nem találtak olyan mennyiségű, magasan dúsított hasadóanyagot, amely nukleáris fegyver alapanyagául szolgálhat. Teherán áprilisban jelentette be, hogy első ízben sikerült 3,5 százalékos, atomerőműben már felhasználható, atomfegyver gyártásához viszont még nem megfelelő dúsítottságú uránt előállítania. Utóbbihoz az urániumot legalább 90 százalékos tisztaságúra kell dúsítani.
Nyugati hírügynökségek úgy értékelték, a bécsi diplomaták közlése nyomán fokozódni fognak az aggodalmak, hogy Teherán a békés célú nukleáris program leple alatt atomfegyver kifejlesztésére törekszik.
Ugyanakkor a hírügynökségek hangsúlyozták: a szóban forgó minták eredete tisztázatlan. Nagy tisztaságú urániumot korábban csak "részecske mennyiségben" találtak Iránban. A NAÜ tájékoztatása szerint a részecskék az egykor Pakisztántól illegálisan vásárolt dúsító berendezések szennyeződéséből eredtek.
Teherán rögtön hevesen cáfolta a sajtójelentéseket. Hamid Reza Aszefi iráni külügyi szóvivő a Habar hírtévének kijelentette, olyan alaptalan állításokról van szó, amelyek a múltban már többször megfogalmazódtak, és Irán semmilyen jelentőséget nem tulajdonít nekik.