A bankok ragaszkodnak a különadó megszűnéséhez
A Magyar Bankszövetség (MB) elutasítja a hitelintézetekre és pénzügyi vállalkozásokra eredetileg két évre kirótt különadó további fenntartását, amelyet alkotmányellenesnek és az európai versenyjogba ütközőnek tart.
"Ragaszkodunk ahhoz, hogy az év végével megszűnjön, ennek érdekében minden jogi és egyéb lépést meg fogunk tenni" – nyilatkozta az MTI-nek Erdei Tamás, a bankszövetség elnöke, a kormányfő által szombaton ismertetett Új egyensúly programra reagálva. – Nem örülünk, de támogatjuk a kormány intézkedéseit – mondta a bankár, aki szerint nem kérdéses, hogy rendbe kell tenni a központi költségvetés deficitjét, mert Magyarország különben elveszítené versenyképességét.
A szombaton ismertetett csomag szavai szerint nagyon helyesen nem csak az adóbevételek növelését, hanem komoly kiadáscsökkentéseket is előirányzott, amit a bankszövetség korábban is támogatott.
A kamatadót és az árfolyamnyereséget Erdei Tamás szerint már korábban be kellett volna vezetni, a tervezett mérték szerinte megfelel a nemzetközileg elfogadottnak. Bevezetésének azonban versenysemlegesnek kell lennie, vagyis minden befektetési formára ki kell terjednie, különben beavatkozás lenne a piaci versenybe.
A szolidaritási adót illetően úgy vélekedett, tudomásul kell venni, hogy csak így lehet a szükséges bevételeket biztosítani.
A hitelintézetekre és pénzügyi vállalkozásokra eredetileg 2005-re és 2006-ra kirótt különadó további fenntartása azonban a bankszövetség elnöke szerint nagyobb kárral jár, mint haszonnal.
A bankadó a szolidaritási adóval együtt olyan magas társasági adóterhelést jelent, ami a hitelintézeti tulajdonosok számára megkérdőjelezheti, hogy érdemes-e Magyarországon pénzügyi szolgáltatásokat végezni és a nyereséget itt tartani. Ha mégis fennmarad, tudomásul kell venni, hogy a banki és a biztosítási termékek áraiban jelentkezik majd, vagyis a piacnak kell majd megfizetnie – fogalmazott drámaian Erdei.