Elindulhatnak a török EU-csatlakozási tárgyalások

1 perc

2006.06.12. 14:14

Az EU-tagállamok külügyminiszterei Luxemburgban megoldást találtak a török csatlakozási tárgyalások tényleges megkezdését akadályozó ciprusi ellenkezésre. Így a tanácskozás színhelyén sor kerülhet a ceremóniára, vagyis a tárgyalások hivatalos megkezdésére.

Törökország és az EU között tavaly októberben kezdődtek meg a csatlakozási tárgyalások, de ez akkor csak egy szimbolikus aktus zajlott: a tényleges lépésekre, az első tárgyalási fejezet megnyitására egészen mostanáig várni kellett.

Ciprus váratlanul nehézségeket támasztott: azt szabta a tárgyalási fejezet megnyitásának feltételéül, hogy az EU 25 tagállama újból követelje Törökországtól a nicosiai kormány elismerését. Mivel pedig egy-egy fejezet megnyitásához az összes tagállam jóváhagyására szükség van, Ciprusnak gyakorlatilag vétójoga volt az ügyben.
 
A kiszivárgott hírek szerint a külügyminiszterek végül jóváhagyták a tárgyalások megkezdését. A ciprusi beleegyezés fejében viszont a külügyminiszterek emlékeztetik Törökországot, hogy "az összes tagállam elismerése a tárgyalási folyamat szükséges eleme", és sürgetik Ankarát, hogy tartsa be azt a jegyzőkönyvet, amelyben a török vezetés tavaly elfogadta, hogy az országuk és az EU közötti vámuniót kiterjesztik a 10 új EU-tagállamra, köztük Ciprusra is.

Ciprus szigete 1974 óta két részre oszlik: északi részén - török támogatással - az Észak-ciprusi Török Köztársaság működik, míg a déli részen lévő, görög lakosságú Ciprusi Köztársaságot a török kormányzat mind a mai napig nem ismerte el jogilag, ezt a lépést a ciprusi kérdés megoldási folyamatának előrehaladtától téve függővé. Egyébként a tavalyi kiegészítő jegyzőkönyvhöz Ankara akkor egy külön nyilatkozatot mellékelt, leszögezve: ez nem jelenti részéről a Ciprusi Köztársaság hivatalos elismerését.