Veres: ingatlanadó, legkorábban 2008-ban
Az Országgyűlésnek elfogadásra ajánlott adótörvények által 2008-ra a GDP arányos államháztartási hiány 3-3,5 százalékra csökken, így Magyarország szabadon eldöntheti, hogy mikor csatlakozik az euró övezethez – mondta a pénzügyminiszter.
Ősszel várhatóan már nem terjeszt a Parlament elé 2007-re vonatkozó új adócsomagot a kormány, a mostani adótörvények elfogadása esetén az egyensúlyjavítás érdekében várt bevételek elegendőek – mondta Veres János. Kérdésre válaszolva hozzátette: a kormány megfontolja, hogy ingatlanadót vezessen be, de az csak 2008-tól léphet majd hatályba.
A pénzügyminiszter elmondta: az egyensúly érdekében megvalósuló kiigazítási programból 2006-ban a kiadáscsökkentés 50 százalékos arányt képvisel, az adó és járulékbevételek növelése ugyancsak 50 százalékot, jövőre 40-60 százalék lesz ez az aránypár.
A kiadások idei 170 milliárd forintos mérsékléséről a kormány már döntött – jelezte Veres János, hozzátéve, hogy jövőre, az eredeti pályához képest, ez az összeg meghaladja az 500 milliárdot.
A hétfőn megszavazandó törvénymódosításokról Veres János elmondta: bevételnövelő tétel a házipénztár megadóztatása, a minimálbér kétszerese után fizetendő járulék fizetés, az elvárt adó intézményének érvényesítése. Ezek a törvénymódosítások és a fekete foglalkoztatás elleni fellépés további szigorítása azt szolgálják, hogy szélesebb bázis mellett a későbbiekben kisebb legyen az adóteher - fejtette ki a pénzügyminiszter.
"Mindent megteszünk annak érdekében, hogy 2007 januárjától pontos képünk legyen arról a 400-500 ezer felnőtt, munkaképes magyar állampolgárról, akik után sem a munkáltatójuk, sem önmaguk nem fizetnek járulékot, miközben jövedelemmel rendelkeznek" – szögezte le Veres.
"A szakszervezetekkel továbbra is tárgyalunk, ugyanakkor a szakszervezetek által képviseltek érdeke is az, hogy Magyarország megvalósítsa a konszolidációs programot és ennek révén javuljon tőkevonzó képessége" – felelte egy kérdésre a pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az ország akkor tudja igénybe venni az Európai Uniótól érkező 22 milliárd euró összegű fejlesztési forrást, ha az egyensúly helyreáll.