Kémkedést gátló irattárcát dobtak piacra
Két évvel ezelőtt döntött az USA kormányzata, hogy az amerikai útleveleket rádiófrekvenciás azonosító (RFID) áramkörrel látja el, s bár az elképzelést szakmai fórumokon sokat támadták, a sajtó és a közvélemény csak több millió ilyen útlevél forgalomba hozatala után ébredt rá a lehetséges következményekre, s ma már kaphatók az észrevétlen lekérdezést akadályozó, árnyékolt irattárcák.
AZ RFID-ellenzők egyik jelképe |
Amikor Amerikában 2004-ben ugyanazon a héten engedélyezte az Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) a beteg-azonosítás új módszereként a bőr alá ültethető RFID chipet, és fogadta el a belügyminisztérium (US Department of Homeland Security) az útlevelek ilyetén elektronizálását, a magánszféra feltétlen hívei megkongatták a vészharangot.
Az egyik ellenérv az volt, hogy a hatóságok felesleges veszélynek teszik ki az amerikai állampolgárokat, mert ha valakinek van egy megfelelő "olvasó" készüléke, a tömegben távolról is meg tudja mondani, kinek a zsebében lapul amerikai útlevél.
Egy német javaslat úgy egészítette volna ki a rendszert, hogy annak használata a személy közreműködését igényelje, de az amerikai hatóságok kezdettől ellenezték ezt a megoldást, és egy 2005-ös próbaüzemet követően az amerikai belügyminisztérium a szokásos évi 7 millió útlevelet már RFID-vel ellátva adja ki.
A CNN hírtelevízió számos szakértőt szólaltatott meg az utóbbi időben az útlevelek révén lehetségessé vált, észrevétlen távazonosítási módszerekkel kapcsolatban.
Úgy látszik, ha valaki meg akarja őrizni inkognitóját, egyetlen megoldás marad számára: a rádiófrekvenciák ellen leárnyékolt irattárca, amelyen keresztül nem jut át az RFID rendszer rádiójele. Szerencsére már sok ilyen kapható - egész új iparág van kibontakozóban - olvasható a The New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadásában.