Egereken bevált az Alzheimer-vakcina

1 perc

2006.08.02. 14:11

Az Alzheimer-kór egyik lehetséges ellenszere, egy DNS-vakcina alkalmazása bíztató eredményeket produkált egereken kísérletezve. Az új módszer csökkenti az Alzheimer-betegségre jellemző fehérje-lerakódások szintjét az agyban. Szemben más, szintén vírust alkalmazó alternatív oltóanyagokkal, mellékhatások sem jelentkeztek.

A nagyarányú szövetközi lerakódások az agyban felhalmozódva elváltozásokat okoznak, melyek az emlékezeti problémákon kívül az Alzheimer-kór egyik legfőbb tünetei. Előzetes, egereken végzett kutatások már bebizonyították, hogy az immunrendszer felerősítésével a kórt okozó fehérjék hatástalaníthatóak. Az embereken végzett ilyen típusú immunizálásnak azonban súlyos mellékhatásai voltak, többek között agyvelőgyulladás. A szakértők abban bíznak, hogy a folyamatban lévő vizsgálatok révén sikerül az immunválaszt oly mértékben csökkenteni, hogy a lerakódások nagyarányú megsemmisülése mellett a káros agyi elváltozások veszélye a minimálisra csökken.

A Tokiói Neurológiai Intézetben a legutóbbi kísérletek során sikerült arra ösztönözni az egerek szervezetét, hogy saját maga termeljen kis mennyiségű amiloid fehérjét. Majd a rágcsálókba lecsupaszított DNS-t fecskendeztek. A módszer alacsony immunválaszt indukált. A kezelt egereknél a fehérje lerakódások 15,5 és 38,5 százalék közötti csökkenése volt tapasztalható. Az olyan speciális agyi területeken, mint az agykéreg vagy a hippocampus, a csökkenés elérte a 40-50 százalékot is.

A kutatást végző szakemberek szerint az általuk létrehozott ilyen típusú DNS-vakcina olcsó és hathatós megoldást jelenthet az Alzheimer-kór ellen.

A vírust tartalmazó oltóanyagok lényege, hogy a vírusokat megfosztják genetikai információjuktól, azaz a nukleinsavat ionizáló sugárzással vagy vegyi anyagokkal megsemmisítik. Ám ettől az eljárástól a vírusok nem vesztik el azt az alapvető tulajdonságukat, hogy szaporodásukhoz élő sejt közreműködése szükséges; ezért bejutva a szervezetbe, beépülnek az egészséges sejtekbe – azonban a hiányzó információk miatt képtelenek magukat megsokszorozni, viszont jótékonyan módosíthatják a sejtben lévő mechanizmusokat.