A kezdeti nehézségek után könnyen hamisítják az eurót
A bűnözőknek eleinte sok gondjuk volt az euró „házi reprodukálásával”, mára azonban megtalálták annak módját, hogy jó minőségű hamis eurót állítsanak elő.
A 20-as és az 50-es a legnépszerűbb © sxc.hu |
Miután 2002 januárjában Európa 12 országában bevezették az eurót, drasztikusan csökkent a forgalomban lévő hamis pénz mennyisége. Ebben szerepe volt annak, hogy a közös pénz tervezői számos speciális védelmi elemet alkalmaztak. A hamisítóknak ezeket a biztonsági „problémákat” napjainkra sikerült kiküszöbölni. Ma már 50 ezer euróért kapható olyan berendezés, amely percek alatt bankjegyek tömegét látja el biztonsági hologrammal.
A 12 euró-országban évente 600 ezer hamis bankó kerül forgalomba, körülbelül ugyanannyi, mint amennyi az euró bevezetése előtt. Az elmúlt hónapokban ugrászszerűen megnőtt a hamis euróérmék száma.
A francia rendőrség tájékoztatása szerint az országban nagyobb arányban fedeznek fel hamis pénzt, mint másutt, a hamisítványok azonban jellemzően nem francia földön készülnek. E jelenség oka egyszerűen az, hogy a francia gazdaság Európa szívében van, s egyben népszerű turistacélpontról van szó.
A hitelesnek tűnő hamis euróbankjegyek nyomtatása főleg Kelet-Európában, Olaszországban és Kolumbiában honosodott meg. A legtöbb hamis bankjegy 50 vagy 20 eurós, a nagyobb címleteket, a 100 vagy 500 euróst nem szeretik, mert nehezen hozhatók forgalomba.
A francia tapasztalatok szerint a hamisítók sem egyformák, vannak amatőrök, de szervezett bűnözői csoportok is. Viszonylag olcsó, modern fénymásoló-berendezésekkel rövid idő alatt nagy mennyiségű hamisítványt lehet előállítani, igaz, ezek gyenge minőségűek. Becslések szerint a hamisításba komoly tőkét beruházó, tehát „minőségi” darabokat előállító szervezett csoportok évente 100 ezer hamis bankjegyet képesek legyártani.