Megalakult a cseh kormány

1 perc

2006.09.04. 12:50

A választáson győztes Polgári Demokratikus Párt (ODS) kilenc politikusából és hat párton kívüli személyiségből álló kormány minisztereit hétfőn délután nevezte ki Václav Klaus cseh államfő. Három hónappal a júniusi választás után tehát megalakult az új cseh kormány.

A kormány legismertebb tagja Alexander Vondra külügyminiszter, pártonkívüli, aki a volt szocialista rendszerben ellenzéki tevékenységet fejtett ki Václav Havel oldalán. Az egykori disszidens Vondra már korábban külügyminiszter-helyettes volt, s az ezredfordulón Csehország washingtoni nagykövetségét vezette. A belügyi tárcát Ivan Langer, míg a védelmit Jirí Sedivy vezeti. Sedivy szintén párton kívüli, s korábban a prágai nemzetközi kapcsolatok intézetének az igazgatója volt. A pénzügyi tárca élén Vlastimil Tlusty áll. Langer és Tlusty az ODS csúcsvezetésének tagjai.

A kormányban két nő is helyet kapott, ők a mezőgazdasági, illetve az oktatásügyi tárcát vezetik. Két miniszternek - Martin Stepánek kulturális, illetve Petr Kalas környezetvédelmi miniszter, mindketten pártonkívüliek -, akik egykori emigránsok, pedig nincs cseh állampolgársága. A hatályos cseh alkotmány ezt azonban nem követeli meg a miniszteri kinevezéshez.

Mirek Topolánek miniszterelnöknek most 30 napja van arra, hogy kormánya programját a képviselőház elé terjessze és bizalmat kérjen számára a testülettől. "Kormányom tovább fog menni azon az úton, amelyet Csehország a rendszerváltás után választott" - mondta újságíróknak Topolánek.

Az új kormány a törvényhozás 200 tagú alsóházában csak a 81 polgári demokrata képviselő támogatásával számolhat biztosan. A kereszténydemokraták és a zöldek, akiknek 13, illetve hat képviselőjük van az alsóházban, jelezték: az új kormány programjának ismeretében döntenek arról, hogy támogatni fogják-e a Topolánek kabinetet. A szociáldemokraták és a kommunisták - 74, illetve 26 képviselő - viszont már bejelentették, hogy nem adnak bizalmat a kormánynak. A miniszterelnök ismételten úgy nyilatkozott, hogy kisebbségi kormánya legfontosabb feladatának az idő előtti választás előkészítését tartja, amelyre szerinte a jövő év tavaszán kerülhetne sor. A kormány ugyanakkor több reformot is elő kíván készíteni, de a cseh lapok szerint nincs esélye arra, hogy ezek közül bármit is el tudna fogadtatni a parlamentben.