Egy polgármester két ellenzékkel

5 perc

2006.09.27. 05:02

„Az MSZP-SZDSZ koalícióját támogató baloldali polgármesterjelölt Ferencvárosban” – ez olvasható a szocialista Kökény Mihály plakátján, miközben a IX. kerületben nincs közös koalíciós jelölt. Gegesy Ferenc 16 éve regnáló szabad demokrata polgármestert szocialista ellenfelei élesebben támadják, mint a helyi Fidesz-frakció.

Aki Gegesy Ferencre szavaz, a jobboldalra szavaz – a ferencvárosi szocialisták egy ideje ezt próbálják sulykolni a kerület szavazóinak, akik pedig tizenhat éve mindig megválasztották a szabad demokraták – időnként a helyi Fidesszel is együttműködő – polgármesterét.

A baloldali érzelmű kerületnek számító Ferencvárosban közös MSZP-SZDSZ jelölt híján vált háromesélyessé a polgármester-választás. A koalíciós viszály másfél évre nyúlik vissza. Az MSZP-frakció akkor nem szavazta meg a kerület költségvetését, ezért Gegesy polgármester a jobboldallal együttműködve vitte keresztül a képviselőtestületen, deklarálva egyúttal azt is, hogy a szocialisták lépése nyomán a helyi MSZP-SZDSZ koalíciót semmisnek tekinti. (Szép történet, olvassa el keretes írásunkat.)

Vita a sportpályán
A vita igazán a Gastorg-üggyel pattant ki, de előtte is előfordult, hogy Bánsághi Tamás, az egyik szocialista alpolgármester a vagyongazdálkodás terén kifejezetten rosszat lépett - magyarázza a tavaly a sajtóban is tálalt esetet a polgármester. A kerületben több mint kéttucat vendéglátóhelyet bérlő részvénytársasággal szemben visszamenőleges követelései keletkeztek az önkormányzatnak, a teljes díjtöbblet, 450 millió forint behajtása helyett az alpolgármester viszont olyan alkut, peren kívüli egyezséget közvetített saját testülete felé, amellyel csupán 100 millióhoz jutott volna hozzá a kerület. Bánsághitól a polgármester erre megvonta a beruházási és vagyongazdálkodási jogokat.

Ezt követte a sportcentrum ügye: a helyi MSZP szívének oly kedves beruházást a szocialisták próbálták átpasszírozni a képviselőtestületen, a kerület költségvetésébe azonban nem került be ez a 400 millió forintot ugyan hozó, de ennél több önrészt igénylő beruházás. "Inkább a fővárostól nyert 1,4 milliárdhoz tettük hozzá a meglévő 600 milliónkat, így 2 milliárd jutott rehabilitációra" - magyarázza Gegesy. A szocialisták az elmaradó sportcemtrum-beruházás miatt döntöttek úgy, hogy nem szavazzák meg a költségvetést, amitt a jobboldal helyettük is elfogadott. 
Gegesy és Bánsághi
© Marton Szilvia

Bár idén tavasszal némi közeledés látszott - a választások első körében második helyen végzett Kökény Mihály visszalépett a bronzérmes Gegesy javára –, az egyik szocialista forrásunk szerint így is evindensnek tűnt, hogy a tavaly tavaszi affér után az SZDSZ-es polgármester nem lesz többé közös koalíciós jelölt. Ellenszenvükre a szocialisták a két forduló között sem felejtették el Gegesyt emlékeztetni: a korábban lefokozott, majd – Kökény visszalépése után - jogköreit részben visszakapó MSZP-s alpolgármester, Bánsághi Tamás többször úgy nyilatkozott: a második fordulóban a szocialista szavazóknak igen nehéz lesz választaniuk „két jobboldali jelölt közül”. (Nem volt annyira nehéz, Gegesy simán nyert fideszes alpolgármester ellenfelével, Zombory Miklóssal szemben.) 

„Kökényék tavasszal lépéskényszerbe hozták Gegesyt” – fogalmaz egyik, a kerületben politizáló forrásunk. Gegesy azonban rövid úton közölte, hogy polgármesterként is újra megméreti magát: Kökény visszalépése végeredményben nagypolitikai, s nem kerületi alku eredménye volt, amelynek során a szabaddemokraták 55 visszaléptetéssel viszonozták a három MSZP-s visszalépést, köztük Kökényét. Békülési gesztusnak pedig beillett, hogy Bánsághi jogköreit részben visszakapta.

Ez viszont a baloldali szavazók visszacsábításához adhat muníciót a szocialistáknak, akiknek  elegendő felemlegetniük: lám, Gegesy nem viszonozza a gesztust, a parlamenti mandátum mellett még több hatalmat akar. 

„Természetesen szerettük volna, ha ősszel Kökény indul közös jelöltként, a májusban körvonalazott, júniusra rögzített MSZP-SZDSZ választási együttműködésből azonban végül ez kimaradt.” – mondja a hvg.hu-nak Bánsághi Tamás. A megállapodás így csak azt rögzíti, hogy a kerület 15 körzetéből kilencben közös jelöltet állít a két párt, s a kerületi vezető reményei szerint tizenkét körzetben biztosan nyernek a szocialisták.

Kökény mondja

„Az MSZP-SZDSZ koalícióját támogató baloldali polgármesterjelölt Ferencvárosban” – olvasható a furfangosan megfogalmazott felirat Kökény Mihály választási plakátján, aki ugyan nem a koalíció közös jelöltje, de tény: azt támogat, akit akar. Kökény kampányában időnként felemlegeti a meghiúsult sportpálya-beruházást, mint olyat, „aminek többet nem szabad megtörténnie”.

A dolog pikantériája, hogy Gegesyt éppen a helyi Fidesz nem készül lejáratni. „A polgármesterben korrekt együttműködő partnert találtunk, ha pedig megpróbálnánk ellehetetleníteni, szavazói inkább a szocialistákhoz csapódnának” – ad magyarázatot a látszólagos visszafogottságra Bácskai János, a helyi Fidesz-frakció vezetője.

Kökény Mihály: országos hírű politikus
© Fazekas István

Bár Kökény Mihály nem a semmiből bukkant elő, mondja egyik forrásunk, országos hírű politikusnak ugyanúgy lehet tekinteni, mint kétszeresen is bukott egészségügyi miniszternek. Az pedig mindenképpen Gegesy malmára hajthatja még a vizet, hogy a kerülethez híresen jól sikerült projektek fűződnek: a háztömb-rehabilitáció, vagy éppen a Ráday utca felújítása.  

Gegesy Ferenc a két legutóbbi önkormányzati választáson 63,31, illetve 68,46 százalékos eredménnyel simán verte vetélytársait, azt azonban ne feledjük, hogy ilyenkor koalíciós kihívó nélkül indult. Amikor a két párt külön jelöltet indított – például az elmúlt három parlamenti választás első fordulójában -, akkor egyedül egyik sem kapott több szavazatot, mint a Fidesz aktuális jelöltje. Bár a koalíció pártjai bizakodva nyilatkoznak az esélyekről, négy éve egymás ellen indított jelöltjeik éppen így kaptak ki Zuglóban: úgy futott be elsőnek a fideszes Rátonyi Gábor, hogy egy közös jelölt ellenében esélye sem lett volna. „A Zugló-szindróma nem ismétlődhet meg” – hajtogatják, s részben igazuk van: Zuglóban valóban nem ismétlődhet meg (ott MSZP-SZDSZ közös jelöltként indul Weinek Leonárd).

Méltányolt együttműködés

Háromesélyes a választás – erősíti meg a szórványosan meglévő balliberiális félelmeket a szocialisták kerületi vezetője, aki azért ad mégis némileg nagyobb sanszot Gegesynek és Kökénynek, „mert az MSZP hagyományosan erős a kerületben, Gegesy pedig mind a baloldali, mind a Fidesz-szimpatizánsok egy részének támogatását élvezi.” Utóbbiak – vélekedik Bánsághi - méltányolják, hogy a polgármester együttműködik a jobboldali frakciókkal. 

Gegesy Ferenc
© Dudás Szabolcs

Ezt mintha a helyi Fidesz is érezné, mert egy nem túl esélyes, kevéssé ismert jelöltet állított ki, Kandolka László személyében. (2002-ben éppen a helyi frakciót vezető Bácskai János, előtte Fölk B. Zoltán kapott ki nagyon Gegesytől.) „A Fidesz-tagság úgy döntött, érdemes új emberrel próbálkozni” – mondja Bácskai János. A képviselő visszafogottan fogalmaz, hiszen - mint arról a Magyar Hírlap is beszámolt - nemrég kis híján kizárta a régi fideszeseket az újonnan érkezettekkel feldúsított tagság. A kerületi frakcióvezető azért optimista: a közhangulatot nézve arra számítanak, hogy a kerületben a Fidesz-frakció lesz a legnagyobb, ezért arra buzdítják a választókat, a kerület zökkenőmentes irányítása érdekében polgármesterként is a Fidesz jelöltjét támogassák. (A helyi frakcióvezetőt az utcai zavargások előtt kérdeztük meg, "közhangulat" alatt tehát a kormánypártok népszerűség-vesztését érthetjük.)  

Gegesy Ferenc a hvg.hu-nak úgy latolgatott: minthogy az önkormányzati választásokon sokkal kevésbé esik latba a pártkötődés, mint a parlamentin, egy jól bevált polgármestert nehéz egy ismeretlen kihívónak leváltani.