Összekaptak az amerikai pártok Észak-Korea miatt

1 perc

2006.10.13. 14:31

A republikánusok és a demokraták az Egyesült Államokban egymást vádolják amiatt, hogy kudarcot vallott az észak-koreai atomprogram visszafordítását célzó amerikai politika - írta a The Wall Street Journal pénteken.

© AP
A kormányzó Republikánus Párt az előző demokrata vezetésre, a Clinton-kormányra hárítja a felelősséget, amiért nem tudott keményen fellépni és a nukleáris fejlesztések leállítására kényszeríteni Phenjant. Az ellenzéki demokraták szerint viszont Észak-Korea annak nyomán gyorsította fel programját és hajtott végre kísérleti atomrobbantást, hogy George Bush elnök nem volt hajlandó szóba állni az elszigetelt országgal.

A The Wall Street Journal szerint Washingtonban egyre érzékelhetőbb a tanácstalanság. Egyre több nemzetbiztonsági szakértő szólít fel arra, hogy a Bush-kormány kezdjen közvetlen tárgyalásokat Phenjannal, amit az elnök azzal utasít el, hogy a Clinton-kormány hasonló próbálkozásai sem jártak sikerrel.

Abban mindkét párt elemzői egyetértenek, hogy a Clinton-féle tárgyalásos megközelítés ha teljes sikerrel nem is járt, részleges eredményt hozott. Csökkent a feszültség a két fél között, Észak-Korea felfüggesztette nukleáris törekvéseit. Az Egyesült Államok az 1994-ben megkötött keretmegállapodásban azt ígérte, hogy segít két könnyűvizes reaktort építeni Észak-Koreában és több százezer tonna nyersolajat szállít az országnak. A megállapodás kulcselemei nyolc évig működtek: Phenjan nem folytatta a plutónium-újrafeldolgozást és beengedte a nemzetközi ellenőröket.

Larry Wilkerson, a korábbi védelmi miniszter, Colin Powell kabinetfőnöke szerint a Clinton-politika eredménye kétséges lehet, de Bush jelenlegi taktikája bizonyosan megbukott. Mint hangsúlyozta: nem lehet csak fenyegetni, ígérni is kell valamit.