Kislányokat motoztak rohamrendőrök

1 perc

2006.10.24. 22:16

A Kossuth téri metrómegállóban két megszeppent tinédzser kislányt igazoltattak és motoztak meg feketeruhás rohamrendőrök. A szemtanúk szerint pékárún kívül mást nem találtak náluk.

© AP
Miközben a rendőröknek szíve-joga, és erre a törvények is felhatalmazzák, hogy eljárjanak támadóikkal szemben, feloszlassák (minél kevesebb fizikai erőszakot alkalmazva) a forgalmat akadályozó, engedély nélkül tüntető tömeget, aligha indokolja bármi is, hogy - mint az MTI jelentette - veréssel fenyegessék a Kossuth téren és környékén álldogáló fiatalokat, amennyiben nem hagyják el a helyszínt. De az is nehezen érthető, hogy tizenéves kislányokat motoznak meg a metrómegállóban.

Péterfalvy Attila adatvédelmi ombudsman az Indexnek nyilatkozva jelentette ki, aggályos az is, hogy fiatalokat videóznak igazoltatásukkor, kiderítendő, részt vettek-e a zavargásokban. „Felháborító, hogy az állampolgárok kárára használják a technológiát” – fejtette ki az ombudsman.

A rendőrségről szóló, 1994-ben kétharmados többséggel jóváhagyott törvény leszögezi, „a rendőr az igazoltatott személy ruházatát, járművét átvizsgálhatja, ha azt a személyazonosság megállapítása, a valószínű veszély elhárítása, bűncselekmény vagy szabálysértés elkövetésének gyanúja szükségessé teszi”. Mint Péterfavy Attilának még 2003 augusztusában, a baptista szeretetszolgálat alapítvány vezetőjéhez írt leveléből kitűnik, értelmezése szerint az átvizsgálás (motozás) csak valamely bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható személy esetében végezhető. A gyanúhoz viszont nem elegendő a feltételezés, az érintett valamely külső - konvencionálistól eltérő - vonása, tulajdonsága, ruházata, frizurája. (Az MTI jelentése szerint első sorban fekete ruhás fiatalokat igazoltatnak a rendőrök a Kossuth tér környékén.)

Kőszeg Ferenc, a Magyar Helsinki Bizottság elnöke elmondta, a motozással kapcsolatos rész a Kádár rezsim idején, 1983-ban került be az akkori rendőrségi törvénybe. Előzőleg az ellenzéki Demszky Gábor panaszt tett, amiért kocsiját az igazoltató rendőrök átvizsgálták, anélkül, hogy erre a törvény szerint felhatalmazásuk lett volna. Demszkyt a rendőrök jól elverték, majd nem sokkal később módosították a törvényt, amelyet a demokratikus ellenzék tagjai ettől kezdve „Lex Demszkynek” neveztek.

hvg.hu/MTI