A Matolcsy-ügy az éppen 100 évvel ezelőtti frankhamisítási botrányhoz mérhető

4 perc

2025.03.27. 07:30

De hol volt Orbán Viktor, amikor a parlament engedélyezte a jegybank kifosztását? És amikor a gyülekezési jogot csorbították a Pride-ra hivatkozva? Csaxólunk – a HVG hetilap új számát Kocsis Györgyi ajánlja. Fülszöveg.

Út a börtönbe címmel hirdette meg a Tisza-hívek körében nagy népszerűségnek örvendő programpontját a korrupció elleni harc jegyében Magyar Péter. Kérdés, kormányváltás esetén rá tudja-e majd állítani erre az előreláthatólag nagy forgalmú, többsávos pályára magát Orbán Viktort is. A regnáló miniszterelnök ugyanis egyszerűen hülyét szokott csinálni saját pártjának parlamenti képviselőiből: velük rendre megszavaztatja a jogállamiságot, tisztességes állami gazdálkodást sértő törvényeket, ő maga viszont meg se jelenik ilyenkor az Országgyűlésben. Nemcsak például a legutóbbi, Pride-dal kapcsolatos szavazáson tett így, hanem azon a 2016-os parlamenti ülésen is, amikor a Fidesz zöld utat adott a Magyar Nemzeti Bank kifosztásának a „közpénzjellegüket elveszítő” alapítványok formájában.

Utolérheti Matolcsyt a sorsa, vagy túl sokat tud ehhez a NER-vagyonokról?

Szalonképtelenné válhatna Magyarország a nyugati félteke pénzpiacain, ha a jegybank – az elnökváltás ürügyén – nem rendezné a Pallas Athéné Alapítvány százmilliárdjainak sorsát. A kérdés most az, vajon a közpénzherdálás gyanújával indult büntetőeljárások elérik-e a Matolcsy famíliát.

Jelezzük: mi szóltunk, hiszen a hazai nyilvánosságban a HVG volt az első, amely már 2014- ben felhívta a figyelmet a központi bank különös manipulációira. Ténytár rovatunk eleveníti most fel, hány és hány címlapsztoriban tártuk fel a Matolcsy György vezette intézményben zajló, több mint gyanús pénzmozgásokat, amelyekhez éveken át asszisztált mások mellett a legfőbb ügyész, és az ő – MNB vezetőségében helyet foglaló – felesége, a tulajdonos államot képviselő – és most Matolcsy utódjaként fűhöz-fához kapkodó – Varga Mihály pénzügyminiszter, a jegybank ellenőrzésére felkent, de furcsamód azt csak későn komolyan vevő Állami Számvevőszék, sőt még a KSH is.

„De sikerült?” – nagy klasszikusokat köszönhetünk annak, ahogy a Fidesz 10 évig védte az MNB alapítványait

Közel tizenegy év telt el azóta, hogy a HVG először megírta, százmilliárdok mennek az alapítványokhoz, a Fidesz és az MNB pedig néha egész kreatív, gyakran pedig kínos módon bizonygatta, hogy nincs baj.

E heti címlapsztorink ezúttal azt latolgatja, vajon milyen megfontolás vezette épp most az ÁSZ-t arra, hogy rendőrségi feljelentést tegyen, vajon kiderül-e valaha, hogy a Matolcsy família és barátai konkrétan mennyit loptak, vagy „csak” ostobán eljátszották a banki vagyont. És ami a fő: vajon megmenthető-e még az MNB renoméja a pénzpiacokon, vagy a magyar gazdaságot magával rántva süllyed el egy akkora skandalum közepette, amilyen talán csak az éppen 100 évvel ezelőtti frankhamisítási botrányhoz mérhető.

Tragikomédia néhány halottal: a frankhamisítási botrány

Nyolcvanöt éve hoztak ítéletet a Horthy-korszak egyik legnagyobb botrányperében, a tragikomikusan alakuló „frankhamisítási ügyben”. A csalást Hollandiában leplezték le, a francia lapok csináltak belőle világbotrányt, miközben itthon a magyar kormány próbálta eltussolni az ügyet – nemzetközi szinten pedig Anglia támogatta ebben Budapestet.

E napokban igazolódik újból a régi igazság, amely szerint piacgazdaság és demokrácia kéz a kézben jár: ahol nem működnek a fékek és ellensúlyok, onnan menekül a tőke. Mint Világ rovatunk bemutatja, a török elnök épp most tapasztalja meg, hogyan roskad össze a török líra és tőzsde, miután az önkényuralomra törő Erdogan letartóztatta legfőbb politikai riválisát. Amerika sem kivétel: befektetési mellékletünk szakértői elemzéseiből kiderül, hogy a Donald Trump-féle nacionalista ideológia által vezérelt, kiszámíthatatlan kül- és gazdaságpolitika miként erodálja gyors tempóban az amerikai részvényeket, sőt a dollárt, aminek szinte tükörképeként szárnyalni kezdtek az európai befektetések és a közös valuta. Utóbbiak motorja az EU által gyorsan és határozottan megalkotott új védelmi-fegyverkezési stratégia, aminek központjában az adósságféktől megszabadított német költekezési tervek állnak.

Orbán a védelmi unióból is csak a pénzre hajtana, a szolidaritás nem kenyere. E pőre haszonleső attitűd hatja át a kormányzati körök minden megmozdulását. Gazdaság rovatunk „pink turizmusról” szóló cikke mutat rá, hogy miközben a kormány a melegek ellen uszít, azért a pénzüket nem veti meg: a miniszterelnök idegenforgalmi bizniszben utazó lánya által tavaly idecsábított turizmus-influencerek között például nem egy volt nyíltan meleg.

S nemcsak a szexuális kisebbségek ellen indult hadjárat, a Trump-korszak 20 évvel vetette vissza a nőjogi mozgalmak eredményeit is – állapítja meg Szél Dávid pszichológus a Kamaszok című Netflix-sorozat apropóján adott interjúban. Ennek egyik hazai jele, hogy az uniós előírások dacára a magyarországi tőzsdei cégek vezetésében csak mutatóban akadnak nők, ha egyáltalán. Lehet persze, hogy a kormányváltásig már jobb is, ha ez így marad. Végül is, ha az előléptetések „a teremtés sorrendjét” tekintve alkalmazkodnának az alaptörvényhez, alighanem minden második pozícióban Orbán Ráhel ülne.

Gergely Márton: Kérem a teremtési sorrend érvényesítését a várólistán, az állásinterjún és a sorállásnál

A legfőbb szabályok elveket jelölnek ki, és a magyar alkotmány a jövőben úgy rendelkezik, hogy van különbség születési alapon ember és ember között.

A hvg360 tartalma, így a fenti cikk is, olyan érték, ami nem jöhetett volna létre a te előfizetésed nélkül. Ha tetszett az írásunk, akkor oszd meg a minőségi újságírás élményét szeretteiddel is, és ajándékozz hvg360-előfizetést!