Orbán: "a legrosszabb kommunista időket idéző hazugságok"

3 perc

2006.10.31. 16:45

Orbán Viktor,a Fidesz elnöke a "legrosszabb kommunista időket idéző hazugságnak" nevezte az Országgyűlés Európai ügyek bizottsága előtt kedden a strasbourgi beszéde miatt megfogalmazott kormánypárti kifogásokat.

Orbán és Eörsi egymás mellett.
2004: Magyar Állandó Értekezlet
© Túry Gergely
A pártelnök meghallgatását Eörsi Mátyás, a bizottság szabad demokrata elnöke kezdeményezte, Orbán Viktor október 24-én Strasbourgban, az Európai Parlament néppárti frakciójának tanácskozásán mondott beszéde miatt, amelyben azt hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak világossá kell tennie: nem nyújt segítséget semmilyen megfontolásból hazug és csaló, a kommunizmus erkölcsi örökségét máig fel nem adó kormányzatoknak.

Eörsi Mátyás és a bizottság szocialista képviselői ennek a mondatnak az értelmezését várták Orbán Viktortól, mert álláspontjuk szerint ezzel a pártelnök a Magyarország számára elérhető 8000 milliárd forintos támogatás megvonását kérte az EU-tól, és ártott Magyarország nemzetközi megítélésének. Eörsi a mintegy kétórás meghallgatás elején arra kérte a Fidesz elnökét, vonja vissza szavait, vagy kérjen elnézést amiért félreértelmezhetően fogalmazott.

Orbán Viktor azonban kijelentette: a "legrosszabb kommunista időket idéző hazugságnak" tartja azokat a vádakat, amelyekkel illetik. "Régi kommunista tempóval van dolgunk, ezek nem kérdések, ezek álkérdések, valójában kérdés formájában megfogalmazott vádak, és politikai támadások" - reagált a kormánypárti képviselők hozzászólásaira a pártelnök.

A Fidesz elnöke a meghallgatás alatt végig posztkommunistának, egyszer kommunistának, illetve egyfajta "neokommunista emberfajta" képviselőjének nevezte a koalíciós politikusokat. Hangsúlyozta: az Európai Unió semmilyen segítséget nem nyújt Magyarországnak, ugyanis az pénz, amiről szó van, Magyarországnak törvény alapján jár, erre jogunk van, hiszen már előre megfizettünk az árát azzal, hogy például átengedtünk a piacainkat, termelőüzemeinket.

"Önök félreértik a helyzetet, az a bizonyos európai uniós támogatás az nem segítség, az a KGST volt, kedves kommunista barátaim, úgy is hívták, segítségnyújtás tanácsa, de ez az Európai Unió, ahol jogaink vannak" - fordult Orbán Viktor a kormánypárti politikusok felé. Hozzátette: lehetetlen úgy értelmezni ezt, hogy Magyarországnak járó pénzt csak úgy el lehet venni, vagy egy politikai deklarációval majd rá lehet venni az Európai Uniót, hogy gondolja át és ne adja oda.

A pártelnök szerint a kormánypárti politikusok most arra kérik, védje meg magát azokkal a kijelentésekkel szemben, amit ők tulajdonítanak neki, vagy az el nem követett hibáját hozza helyre. Mintha A tanú című filmet néznénk, komolyan gondolják ezt november 4. előestéjén? - fordult a kormánypárti képviselőkhöz.

Eörsi Mátyás és több kormánypárti bizottsági tag is - köztük Tabajdi Csaba EP-képviselő - kikérte magának a kommunista jelzőt, és arra kérte Orbán Viktort, ne használja ezt a szót a bizottságban, ahogyan ők sem használják a fasiszta szót, bár később több szocialista politikus is ironikusan posztkommunistának nevezve magát kezdte hozzászólását.

Orbán Viktor szerint Strasbourgban történelmi beszédet mondott, amelyben az 1956-os antikommunista forradalom méltatása mellett az Európa előtt álló kihívásokról szólva a posztkommunizmus, a kommunizmus örökségének veszélyéről is szólt. Mint mondta, az EU-nak szembe kell néznie azzal, hogy a tagállamok közé került számos olyan ország, ahol a hazugság, a csalás, a választópolgárok és a köztársasági elnök megtévesztése, az unió kijátszása napi politikai gyakorlat része. Arra akartam rámutatni a strasbourgi beszédben, hogy sajnálatos magatartásnak tartom azt, ha az unió erre nem ébred rá - fogalmazott Orbán Viktor.

Szerinte nyilvánvaló, hogy a posztkommunista kormányok, köztük a magyar élen járt a hazugságokban, hiszen maga a "posztkommunista pénzügyminiszter" ismerte be, "egy bizonyos Ferinek" telefonon kellett kijárnia Joaquín Almuniánál, Európai Bizottság pénzügyi biztosánál, hogy Magyarország újabb és újabb haladékot kapjon a konvergenciaprogramra. Magyarországon nem az a helyzet, mint Németország vagy Portugália esetében, ahol egy-fél százalékos eltérés volt a költségvetési hiány adataiban. Mint folytatta, "a mi derék pposztkommunistáink, a posztkommunista kormányunk" 4,5 százalékos hiányt jelentett be, holott a tendencia 11 százalékos hiányt mutatott év végére. "Ez nem tévedés, hanem szemen szedett posztkommunista hazugság és csalás" - jelentette ki a politikus, aki szerint az uniónak tudnia kell, hogy ilyen világban élünk.

Orbán Viktor azt mondta, a posztkommunisták ugyanúgy eszközként használhatják a versenyképességet, mint a kommunisták a marxizmust, és ez veszélyt jelent, amire a szociális piacgazdaság megerősítésével kell válaszolni.A pártelnök a meghallgatás végén közölte: a súlyos véleménykülönbségek ellenére készen áll konkrét ügyekben együttműködni a bizottsággal, ugyanakkor fenntartja véleményét a posztkommunizmust, másképpen új kommunizmust illetően.

Eörsi Mátyás arra hívta fel a figyelmet, hogy a hiány azért ugrott meg, mert a PPP-programok elszámolását nem engedte az unió, a KGST pedig nem nyújtott segítséget, hanem elnyomta Magyarországot. A bizottság elnöke a meghallgatás végén úgy összegzett, még mindig nem kaptak pontos értelmezést a Fidesz elnökének beszédéről, de ők is készek a további együttműködésre.

hvg.hu/MTI