Hogyan árulnak gyógyszert Angliában?

1 perc

2006.11.10. 16:15

Az angliai szupermarketekben - amelyek a reggeli óráktól sokszor este tízig is nyitva vannak - árulnak fájdalomcsillapítókat, így a vásárlók bizonyos gyógyszerekhez olyan időpontokban is hozzájuthatnak, amelyekhez például hétvégi időpontokban másképp nem tudnának.

Az egyik legnagyobb lánc, a  Sainsbury's üzletei például hétfőtől szombaton este 10-ig, vasárnap 17 óráig vannak nyitva. A Tesco-nak is van számos üzlete, amelyik hétfőn reggel 8-tól szombaton este 10-ig folyamatosan nyitva van, és vasárnap is kinyit,  11-17 óra között. Ha éppen   fájdalomcsillapítóra van szükségünk, a gyógyszert ezekben az üzletekben szinte bármikor, kötöttség nélkül megvásárolhatjuk. 

Gyógyszeres pultok egy szupermarketben.
© hvg.hu
A szupermarketeken kívül ren-geteg a gyógyszertár, csak a Westminster kerületben van 93. Ezekben külön árusítják a vény nélküli gyógyszereket olyanokat is, amelyek kicsit kényesebbek azoknál, mint az élelmiszer boltokban kaphatók (pl erősebb altatók), és külön pultja van a csak vényre kapható gyógyszereknek. Ez utóbbiakat azonban a magyarországinál nagyobb szigorúsággal adják ki.

Külön könyvben vezetik a kiadott gyógyszereket, viszont vannak ismételhető vények. Amennyiben az orvos ráírja, hogy "ismételhető háromszor" (azaz összesen négy adag), akkor a gyógyszer kiadásakor rávezetik a receptre a kiadott mennyiséget és magát a receptet visszaadják. Amennyiben a páciens kéri, kiadják akár az egész mennyiséget is előre. Mindenesetre, aki rendszeres gyógyszer- szedő, annak nem kell feltétlenül hetenként, vagy havonta elmenni az orvoshoz csak a gyógyszerek felírása miatt. Ez jelentős megtakarítás az orvosok idejének a lekötésében, és természetesen sokkal felhasználó-barátibb megoldás a betegek szempontjából is.

A legtöbb esetben a gyógyszert egy kevésbé képzett gyógyszerész készíti elő a kiadásra, és a képzettebb, vagy vezető gyógyszerész ellenőrzi, mielőtt kiadná. Ilyenkor felhívja a beteg figyelmét az adott gyógyszerrel kapcsolatos érzékenységre, vagy összeférhetetlenségre, kikérdezi, hogy nem szed-e más olyan gyógyszert, amivel rontanák egymás hatását.

Azt is érdemes megfigyelni, hogy amíg Magyarországon, ha valaki belép az orvosi rendelő, vagy a gyógyszertár ajtaján, máris "beteg" lesz a megszólítása, míg angol nyelvterületen "patient", ami még azt is jelenti, hogy "türelmes".


Gyökhegyi Bánk