A Hezbollah erősebb, mint a libanoni háború előtt volt

3 perc

2006.11.12. 15:54

A Hezbollah libanoni síita szervezet fegyveresei visszatértek a déli országrészbe, és több rakétájuk van, mint a nyári háború előtt - véli az izraeli katonai hírszerzés. Izraelben eközben már a második tábornok mondott le a libanoni háború óta. A libanoni államfő szerint pedig a libanoni a kormány elvesztette alkotmányos legitimitását, miután lemondott öt síita miniszter.

A július 12-én kirobbant és a több mint egy hónapig tartó konfliktusban a Hezbollah napi 200-250 rakétát lőtt ki Észak-Izraelre, ahol 43 civilt ölt meg, és terrorizálta az országrészt.

A tűzszünet óta új rakéták, más fegyverek és egyéb felszerelés jutott el a Hezbollahhoz. "Feltételezésünk szerint most mintegy 20 ezer különféle hatótávolságú rakétájuk van, egy kicsit több, mint július 12. előtt" - mondta az izraeli hírszerzés egyik illetékese a londoni The Sunday Times vasárnapi internetes kiadványa szerint.

Haszan Naszrallah sejk, a Hezbollah szellemi vezetője hasonló adatot közölt a szervezet televíziójában a napokban: ő azt állította, hogy feltöltötték a készleteiket, és most 30 ezer rakétájuk van, ami öt hónapnyi háborúskodáshoz elég.

Az izraeli katonai hírszerzés arra figyelmeztette a kormányt, hogy az újabb összecsapások már akár tavasszal is kirobbanhatnak. Az izraeli hadsereg gyors ellenlépéseket tett: elhalasztotta a kötelező katonai szolgálat lerövidítését 36 hónapról (nők esetében ez 24), és felgyorsította a megerősített páncélzatú harckocsik gyártását. 

Egy hadosztályba szervezték össze a különleges erőket, és egy új ézeres megoldáson dolgoznak, amellyel meg lehetne semmisíteni az ellenséges rakétákat. A fejlesztést az Egyesült Államokkal közösen végzik.

A hadsereg szerint a libanoni határ közelében Hezbollahnak legalább 5 ezer rakétája van elrejtve, ezeket a harceszközöket nem sikerült megtalálni az augusztus 14-én életbe lépett tűzszünetig. Az izraeli erők kevés sikere között volt a Tel-Avivot elérni képes, iráni gyártmányú Zelzal rakéták felderítése a konfliktus előtt. A légierő ezeket rögtön az első éjszaka megsemmisítette. Most verseny folyik az új rakéták fedezékekbe való elrejtése, és izraeli felderítésük között.

A Hezbollah valószínűleg tanult a hibáiból, és most sokkal nehezebb lesz megtalálni a rakétákat - mondta a hírforrás. A rövid és közepes hatótávolságú ellenséges rakétákkal Izrael egyelőre nem tud mit kezdeni. Most áll fejlesztés alatt a Nautilus elnevezésű lézeres tüzérségi rendszer, amelytől azt várják, hogy képes lesz leszedni e rakétákat. Még nem tudni, hogy működni fog-e, de ez csak legkevesebb három éven belül derül ki, és lehet, hogy akkor már késő lesz - mondta a brit lapnak az izraeli hírszerző forrás.

Második tábornok mondott le a libanoni háború miatt

Lemondott tisztségéről vasárnap a libanoni határ térségében állomásozó izraeli erők parancsnoka, mert megvádolták azzal, hogy nem volt képes megakadályozni két katonája foglyul ejtését, ami miatt a libanoni Hezbollah síita szervezettel a több mint egy hónapig tartó háború kirobbant.

Gal Hirsch dandártábornok már a második magas rangú katonai vezető, aki lemondott a 34 napos háború idején elkövetett hibákat széles körűen taglaló nyilvános viták hatására.      

Egy katonai szóvivő közölte: a tábornok benyújtotta lemondását, miután egy hadseregen belüli vizsgálat feltárta, hogy nem megfelelő módon látta el tisztségét a katonák július 12-i elrablását követően. 

Izraeli sajtójelentések szerint Hirsch figyelmen kívül hagyta azokat az elővigyázatossági eljárásokat, amelyekkel megakadályozható lett volna a katonák elhurcolása. A tábornok szemére vetik azt is, hogy a Hezbollah készülő akciójára figyelmeztető többszöri felhívás ellenére nem volt képes csapatait felkészíteni egy ilyen helyzetre. 

A Hezbollah fegyveresei egy határ menti rajtaütés során nyolc izraeli katonát megöltek és kettőt magukkal hurcoltak. Izrael erre heves légitámadásokkal válaszolt libanoni területek ellen. A háborúban több mint 1200 libanoni halt meg, többségében polgári személy, és 157 izraeli - főként katonák - vesztette életét. Hirsch a Galileai Dandárok parancsnoka volt, amely a járőrözésért felelős Izrael északi részén.
 
Illegitimmé vált a libanoni kormány 

A libanoni államfő szerint a kormány elvesztette alkotmányos legitimitását, miután lemondott öt síita miniszter. Emile Lahud vasárnap közleményt adott ki arról, hogy tájékoztatta Fuád Szinjóra miniszterelnököt: kormánya elvesztette törvényes alapját, és emiatt "minden kormányülés alkotmányellenes és érvénytelen".

A lemondott miniszterek a külügyi, az agrár, az egészségügyi, az energia- és a munkaügyi tárcát vezették. Ketten a Hezbollah, ketten a vele szövetséges Amal tagjai, az ötödik a Hezbollahhoz közel álló személyiség. A Nyugat-barát miniszterelnök nem fogadta el a lemondásukat, mert az ellehetetleníti a kormány működését.

A síita miniszterek a Szíria-barát keresztényekkel együtt kisebbséget alkottak az eddigi kormányban, és annak olyan módon történő átalakítását követelték, hogy blokkoló kisebbséget alkothassanak. A Hezbollah követelésére egy héten át zajlottak a tárgyalások a pártok között egy nemzeti egységkormány felállítására, de a megbeszélések szombaton kudarcba fulladtak, s ezt követte a
miniszterek lemondása.

Fuád Szinjóra ezután egy közleményben bejelentette, hogy elutasítja a lemondásokat, és ragaszkodik ahhoz, hogy a miniszterek folytassák részvételüket a kormány munkájában. Egy a Hezbollahhoz közel álló forrás szerint azonban ez már "nem változtat semmin," a miniszterek mindenképpen távoznak a kormányból.