Iráni, iraki, szíriai csúcs a hétvégén

1 perc

2006.11.20. 16:53

Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök a hétvégén megtartandó csúcstalálkozóra hívta iraki és szíriai kollégáját, hogy megvitassák az iraki erőszak megállítása és a polgárháború-veszélyes helyzet megmentésének lehetőségét, mert megítélése szerint az erőszak kiterjedhet az egész térségre - közölte négy iraki parlamenti képviselő az amerikai hírügynökséggel.

Dzsalal Talabani iraki elnök elfogadta a meghívást és szombaton Teheránba repül - közölte az elnökhöz közel álló egyik parlamenti tisztségviselő.

Ezzel a diplomáciai lépéssel Teherán nyilvánvalóan meg akarja előzni az Egyesült Államokat abban, hogy bevonja Szíriát és Iránt az iraki erőszakhullám megállítására teendő szélesebb, térségi erőfeszítésekbe. Az erőszak novemberi áldozatainak száma máris jóval nagyobbra nőtt az októberi - hosszú idő óta a legmagasabb - hasonló adatnál: a múlt hónapban 1216 ember vesztette életét iraki erőszakcselekményekben. Ezen kívül Irán meg akarja mutatni, hogy vezető hatalmi tényező a térségben, hiszen Szíriára és Libanonra már eddig is nagy befolyása volt.

A három ország egyetért abban, hogy egymás között tartsanak csúcstalálkozót a rossz iraki biztonsági helyzetről és arról a hatásról, amelyet a térség stabilitására gyakorol - mondta el Ali al-Adib, a Núri al-Máliki kormányfő vezette Dava Párt parlamenti képviselője, a miniszterelnök egyik tanácsadója.

Szakértők szerint mind Iránt, mind Szíriát fontos tényezőnek tekintik az iraki helyzet alakulásában. A legtöbben meg vannak győződve arról, hogy Damaszkusz a szíriai határszakaszon keveset tesz a külföldi harcosok és az al-Kaida tagjainak Irakba való beszivárgása és az ellen, hogy ezek az elemek csatlakozzanak a szunnita lázadókhoz.

Irán viszont a két legnagyobb iraki síita milíciát támogatja kiképzéssel, pénzzel és fegyverekkel.

Havonta 70-100 fegyveres érkezik Irakba Szíriából, hogy segítse az amerikai-brit szövetségesek ellen harcoló felkelőket - jelentette ki közben hétfőn Bagdadban William Caldwell, az Irakban állomásozó amerikai haderő szóvivője.

A tábornok szerint ezeknek a harcosoknak nagy része szíriai, egyiptomi, szaúd-arábiai és szudáni állampolgár. Elmondta, hogy a szövetségesek eddig 425 nem iraki fegyverest öltek meg, 670 másikat fogtak el. Sajtóértekezletén Caldwell kijelentette: azt nem tudni, hogy a szíriai kormány bátorítja-e ezeket a harcosokat arra, hogy kapcsolódjanak be az iraki felkelésbe, de "arról sincs tudomásunk, hogy igyekezne feltartóztatni őket".