Megfejtették a szenzációs ókori számológép titkát
Megfejtették a tudósok egy több mint kétezer éves szerkezet titkát: feltehetően a világ első számológépe volt az a bonyolult fogaskerékrendszer, amelyet a búvárok 1901-ben emeltek ki egy Kr. e. 80 körül, Antikythéra szigetének egyik öblében elsüllyedt hajó roncsai közül, és amelynek rendeltetéséről mindeddig csak találgatások voltak.
A bronzból készült szerkezet 82 darabját brit, görög és amerikai kutatók állították össze nagy felbontású röntgentomográfiai berendezés segítségével. A csillagászat történetében nem ismert több ilyen eszköz, hozzá hasonló szerkezetet csupán a késő középkori óraipar volt képes előállítani.
Tud összeadni, szorozni, osztani, kivonni, mi több, összehangolja a holdhónapokat az évekkel, és megmutatja, hogy hol található a nap és a hold egy adott égövben. Számlapjáról rendkívül pontosan leolvasható, hogy mikor lesz nap-, vagy holdfogyatkozás, mivel számításba veszi a hold elliptikus pályáját is.
A 37 fogaskerékkel működő Antikythérai Mechanikáról a Nature című angol tudományos folyóiratban jelent meg szaktanulmány.