A tartós diéta használ az immunrendszernek
A tartós diéta segít a majmoknak, hogy egészségesek maradjanak idős korukban és meghosszabbíthatja életüket - tárták fel amerikai kutatók, akik eredményeiket az Egyesült Államok Tudományos Akadémiájának közleményeiben (PNAS) adták közre.
A kutatók megállapították, hogy a tartós diéta javítja az úgynevezett T-sejtek keletkezését, állapotát és működését. A T-sejtek a fehér vérsejtek egy csoportját képezik, és fontos részei az immun rendszernek. Felismerik a beteg sejteket, és a kivülről behatolókat, és segítenek elpusztításukban. Emellett a T-sejtek biztosítják, hogy az immun rendszer hosszú idővel a betegség után is emlékezzék a behatoló vírusokra és baktériumokra, vagyis hogy a szervezet védett legyen valamilyen betegség ellen.
Majmok esetében a diéta az úgynevezett naiv T-sejtek számának növekedéséhez vezetett, ami azután az állatok számára még magas életkorban is lehetővé tette, hogy beinduljon szervezetük védekezése új betegségek ellen is. Emellett kevesebb keletkezett a gyulladást előidéző anyagokból, amelyek számos időskori krónikus betegségre jellemzőek - mutattak rá a kutatók.
Nikolich-Zugich és kollégái 41 rhesus majmot vizsgáltak meg, "akiknek 19-23 éves kora emberi életkorra átszámítva ez 60-70 évet jelent. A vizsgált majmok egy része 13-18 éven át diétázott, a többieket a megszokott módon táplálták.
Az öregedés rendszerint együtt jár az immun rendszer megváltozásával is. Sok kutató abból indul ki, hogy az idősebb emberek fogékonyabbak a fertőző betegségek iránt, amelyek az idősek elhalálozásának legfőbb okát képezik. Nikolich-Zugich szerint a tanulmányban ismertetett felmérés fényében most az a feladata, hogy molekuláris szinten magyarázatot találjanak arra, hogyan hat a hosszan tartó diéta az immunrendszerre.