Más államokra is kivethet szankciókat Putyin

1 perc

2006.12.06. 12:55

Az orosz alsóház szerdán olyan törvénytervezetet fogadott el első olvasatban, amely felhatalmazza az elnököt gazdasági, közlekedési és pénzügyi büntetőintézkedések elrendelésére bármely állammal vagy személlyel szemben, nemzetközi válsághelyzetre hivatkozva. Oroszország ezzel külön törvényben szabályozza a szankciók kirovását olyan államokra, mint például a renitens posztszovjet Grúzia.

Vlagyimir Putyin elnök a törvény életbe lépése után betilthat majd bármilyen pénzügyi műveletet, leállíthatja mindenféle külgazdasági program vagy megállapodás megvalósítását, korlátozhatja az importot és exportot, valamint a tengeri és légi összeköttetést.

Ezeket a szankciókat az elnök négy évre rendelheti el abból a célból, hogy szembeszálljon az orosz állam biztonságára, s polgárainak egészségére, jogaira és törvényes érdekeire leselkedő veszélyekkel. De ha a fenyegetés makacsnak bizonyul, akkor a szankciókat még két évre meghosszabbíthatja. Az elnök akár a parlament, akár a kormány javaslatára dönthet a szankciók kirovásáról.

Az orosz kormány eddig esetről esetre rótta ki a szankciókat, gyakran tárcaszinten, bár a döntések persze a Kremlben születtek. Így a grúz és moldovai bor behozatalát és eladását Gennagyij Onyiscsenko tisztifőorvos, fogyasztóvédelmi főfelügyelő rendelte el tavasszal, egészségre ártalmas anyagok fellelésére hivatkozva. A Grúziára kivetett közlekedési-postai blokád intézkedéseit az illetékes miniszterek jelentették be, végül pedig az állami ellenőrzésű Gazprom monopólium jelentette be, hogy januártól duplájára emeli a Grúziának szállítandó földgáz árát.

Most a szankciók elrendelése az elnök hatáskörébe kerül, míg foganatosításuk konkrét mechanizmusát továbbra is a kormány határozza meg - jegyezték meg megfigyelők.

A duma szerdán előzetes áldását adta egy másik törvénytervezetre is, amely a munkavállalási kvóták alkalmazását kiterjeszti a posztszovjet Független Államok Közösségének (FÁK) tagállamainak polgáraira is, Fehéroroszország kivételével. Ez a tervezet is főleg Grúziát célozza meg, amely még tagja a FÁK-nak.

Oroszország grúzok százait toloncolta haza a két ország közti konfliktusban, amely október elején fajult el kémgyanús orosz tisztek Tbilisziben való őrizetbe vétele, majd kiutasítása nyomán. A deportálások nehéz körülményei közepette két megromlott egészségű grúz meghalt.