„Az egyik fő problémát a túlfogyasztásban látom” – ifj. Chikán Attila a fenntarthatóságról

5 perc

2025.02.10. 17:30

A magyarországi nagyvállalatoknál hatalmas erők mozdultak meg a fenntarthatósági célok elérése érdekében – tapasztalja ifj. Chikán Attila, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért elnöke. Interjú.

A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (angol nevén Business Council for Sustainable Development in Hungary – BCSDH) minden évben kijelöl egy-egy fókuszterületet. 2025-ben mi kerül a figyelem központjába?

A klímaadaptáció. Az idei nyár után nem kell mondanom, hogy miért. A júliusi átlaghőmérséklet 1,64 fokkal haladta meg az ipari forradalom előtti időszakét, s noha sokan mondják azt, hogy nem szabad egy év adataiból kiindulni, azt is tudjuk, hogy tavaly és tavalyelőtt is forróság volt. Ne csapjuk be magunkat, gyakorlatilag ott járunk a 2 Celsius-fokos átlaghőmérséklet-emelkedésnél, amely után beindulhat az ellenőrizhetetlen klímaváltozás.

Fenntartható fejlődés
A cikk a Fenntartható fejlődés 2025 című magazinban jelent meg először. A kiadványnak a hvg360-on megjelent cikkeit itt találja. A magazin itt rendelhető meg.

A BCSDH úgy véli, innentől fogva két dologra kell koncentrálnunk. A rövid és középtávú feladat az, hogy alkalmazkodjunk a jelenleg megállíthatatlannak tűnő klímaváltozáshoz. Olyan megoldásokat kell kidolgoznunk, amelyekkel fenntartható módon tudunk alkalmazkodni a felmelegedéshez. A több ezer megawattnyi légkondicionáló-kapacitás beépítése például nem fenntartható, ellentétben a zöld környezet bővítésével vagy éppen az árnyékolással. A hosszú távú feladat pedig a kibocsátáscsökkentés: még mindig bízunk abban, hogy ez lehetséges, és akkor valamilyen szinten sikerül majd stabilizálni a klímát. Tavaly foglalkoztunk a biodiverzitással, most a társadalom van napirenden, de vizsgáltuk már a klímaváltozást is. A biodiverzitás védelme vagy a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése egyaránt azt a célt szolgálja, hogy stabil világot teremtsünk magunk körül.

A globális kibocsátáscsökkentés sikere nagy részben Kínán múlik – interjú Losz Ákossal, a Nemzetközi Energiaügynökség vezető elemzőjével

Jól ismerjük a nyugati országok zöldítési törekvéseit és azok buktatóit, de kevesebbet tudunk a teljesen más alapállásból induló Ázsiáról és Afrikáról. Losz Ákossal, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezető gázpiaci elemzőjével erről is beszélgettünk.

Az idén a BCSDH az „embert mint értéket” helyezte a középpontba. Milyen ajánlások születtek?

Az ESG (environmental – környezeti, social – társadalmi, governance – vállalatirányítási) témakörében a társadalomra összpontosítottunk. Az első és legfontosabb feladat – ami gazdasági kérdés is – a tisztességes megélhetést biztosító bér. A másik a rugalmas és a fejlődést támogató munkakörnyezet. Már csak azért is, mert – ahogy sokszor elhangzott – azoknak a munkaköröknek a nagy része, amelyekben 10-20 év múlva dolgozni fogunk, ma még nem is létezik, és emiatt is szükség van az élethosszig tanulásra. Fontos a nemek közötti és más egyenlőtlenségek felszámolása is.