Kinek igen, kinek nem
Egyfajta hatása mindenképpen volt annak, hogy a Fidesz előbb "bankár", majd "luxus" jelzőkkel illette a bal-liberális...
Egyfajta hatása mindenképpen volt annak, hogy a Fidesz előbb "bankár", majd "luxus" jelzőkkel illette a bal-liberális kormányt. Utóbbi ugyanis mintha azzal igyekezett volna megszabadulni a ráragasztott címkéktől, hogy a parlamenttel előbb két évre különadót fogadtatott el a pénzintézetekre, majd tavaly novemberben a luxusingatlanokra. Luxusadót a magánszemély tulajdonában lévő lakás, ház, üdülő, épület után kell fizetni, ha annak számított értéke meghaladja a 100 millió forintot. A számított értéknél a hasznos alapterülettel kell kalkulálni, és ha az épületnek résztulajdonosa egy cég, csak a magánszemély tulajdoni hányadát kell figyelembe venni. Mindig az ingatlan számított értéke a mérvadó, tehát ha az épület több magánszemély tulajdonában van, nem a tulajdonrész értéke számít. Ilyenkor az adót a tulajdonrész arányában kell megfizetni, de a kötelezettségek a tulajdonosok írásos megállapodása alapján egyetlen tulajdonosra is átruházhatók.
Luxusadót kell fizetni a magánszemély 100 millió forintot meghaladó vagyoni értékű (például haszonélvezeti, bérleti) joga után is, függetlenül attól, hogy az ingatlan tulajdonosa magánszemély vagy cég. Ugyanakkor nem kötelezett luxusadóra az, akinek több ingatlana van, és ezek számított értéke egyenként nem, csak együttesen haladja meg a 100 millió forintot.
Az adó mértéke az értékhatárt meghaladó rész 0,5 százaléka. A fizetendő adóból levonhatók a helyi adók (például az építmény- és a kommunális adó, üdülő után az idegenforgalmi adó).
Az adó fizetésére az kötelezett, aki január 1-jén tulajdonosa az ingatlannak. illetve ebben az időpontban vagyoni értékű joga van. Ha ezekben év közben változás áll be, az új tulajdonosnak, illetve a vagyoni értékű jog új birtokosának a következő esztendőben kell luxusadót fizetnie. A félév végén szűnik meg az adókötelezettség, ha a lakóingatlan megsemmisül vagy lebontják, ha nem magánszemély tulajdonába kerül, továbbá ha például a cégtulajdonban lévő lakóingatlant terhelő, magánszemély javára bejegyzett vagyoni értékű jogot törlik az ingatlan-nyilvántartásból. Ezeket a változásokat a keletkezésüktől számított 15 napon belül kell bejelenteni az önkormányzati adóhatóságnak.