Mégsem védi a szívet a fokhagyma

1 perc

2007.01.16. 17:29

A magas szív- és érrendszeri kockázattal élő betegek koleszterin és lipid anyagcseréjében, gyulladást jelző biomarkereiben a tisztított fokhagyma fogyasztása, illetve terápiás adagolása nem hoz létre bizonyíthatóan megmutatkozó pozitív változást.

A közhiedelem még ma is úgy tartja, hogy nagyon egészséges zöldségféléről van szó, a sok fokhagyma fogyasztásával akár a különféle szívbetegségek kialakulását is meg lehet előzni. A mostanában nyilvánosságra hozott holland-német kutatás szerint azonban úgy látszik, e tévhittel le kell számolni, mert a fokhagymának valószínűleg nincs sok köze a szívbetegségek rizikófaktoraihoz - - ismerteti több szakértő közös kutatásának eredményét egy amerikai táplálkozástudományi folyóirat (az American Journal of Nutrition ) honlapja. 

A szakemberek 90 túlsúlyos, 40 és 75 év közötti dohányzó körében végezték a felmérést. A véletlenszerűen három csoportba sorolt kísérleti alanyok egy része  fokhagymaport kapott rendszeresen, a másik csoportban egy koleszterinszint csökkentő gyógyszert (atorvasztatint) osztottak, a harmadik csoport tagjainak pedig placebót (hatóanyag nélküli tablettát) adtak az étkezések során három hónapon keresztül. A résztvevők koleszterintszintjét folyamatosan nyomon követték.
 
Az eredmények szerint a fokhagyma sem a koleszterin-, sem az úgynevezett C-reaktív protein (CRP) szintben nem okozott kedvező változást. Sőt, a gyógyszert (az atorvasztatin nevű hatóanyagot) szedő csoport tagjainál sem a koleszterinszint esett vissza leginkább, hanem a CRP és az egyéb gyulladást jelző markerek, például a TNF-alfa.
 
Korábban számos tanulmány vetette fel, hogy a fokhagyma jótékony szerepet játszik a vér koleszterinszintjének csökkentésében, sőt vérnyomáscsökkentő hatásában is bíztak. Akadtak azonban a múltban is olyan tanulmányok, amelyek során nem sikerült igazolni a várt, jótékony hatásokat.